اورشلیم: پرزیدنت ترامپ پیغام داده که پیشنهاد دیدار با روحانی، نشان تغییر سیاست آمریکا نیست

منابع آگاه در اورشلیم گفتند که ایالات متحده از طریق مجاری دیپلماتیک به اسرائیل اطمینان خاطر داده که پیشنهاد دیدار با روحانی و انجام مذاکرات، نشان تغییر سیاست های پرزیدنت ترامپ در رابطه با حکومت ایران و فتنه گری های منطقه ای آن نیست و نباید موجب نگرانی باشد.

رهبران ایالات متحده و به ویژه وزیر خارجه مایک پمپئو در هفته های اخیر بارها تاکید کرده اند که دولت واشنگتن در پی براندازی رژیم ایران نیست، بلکه تنها هدفش به تغییر کشاندن سیاست های رژیم در منطقه است. منظور ایالات متحده، توقف برنامه های اتمی و موشکی حکومت و همچنین قطع دخالت های نظامی آن در منطقه و پایان بخشیدن به حمایت از تروریسم می باشد.

با این همه، آگاهان سیاسی می‌گویند که اگر چنین تغییراتی به وجود آید، حکومت آینده ایران، همان ماهیت حکومت کنونی را نخواهد داشت و حتی اگر در قدرت بماند، کاملا تغییر ماهیت و ایدئولوژی خواهد داد.

برخی تحلیلگران می‌گویند که ایالات متحده به علت قوانین آن کشور و همچنین به علت تاکتیکی، نمی تواند رسما اعلام کند که خواهان برانداختن رژیم کنونی است، ولی اگر بتواند شرایط و خواسته های خود را به رژیم تحمیل کند، در واقع آن را برانداخته است.

پرزیدنت ترامپ در سخنان شب گذشته (سه شنبه) گفت: «احساس می کنم که ایران به زودی به پای میز مذاکره بیاید، ولی شاید هم نه، که در آن مورد نیز باز مانعی ندارد». رئیس جمهوری ایالات متحده که در یک همایش انتخاباتی در ایالت فلوریدا سخن می گفت،  دوباره به انتقاد شدید از برجام روی آورد و آن را یک توافق فاجعه بار خواند.

در اورشلیم، یک مقام ارشد سیاسی که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که: دولت پرزیدنت ترامپ قول داده که علیرغم دعوت از روحانی برای انجام گفتگو، سیاست قاطع ایالات متحده علیه زیاده خواهی های رژیم ایران در منطقه تغییری نکرده است.

مقامات ارشد سیاست خارجی ایالات متحده به همتایان اسرائیلی خود گفتند که هدف دولت واشنگتن، کنار آمدن با حکومت ایران نیست، بلکه ایجاد حال و هوایی است که رژیم ناچار گردد رفتارهای خود را تغییر دهد.

مقامات اسرائیلی می گویند که در رابطه با رفتارهای حکومت ایران، چند امر مهم باید به نتیجه برسد و آن، توقف برنامه های اتمی و موشکی، قطع دخالت های نظامی حکومت ایران، به ویژه در سوریه، و توقف کمک رسانی به حزب الله لبنان و حماس است که بزرگترین خطرهای امنیتی در همسایگی اسرائیل محسوب می شوند. اسرائیل بسیار امیدوار است که از طریق همکاری با ایالات متحده، بتوان این هدف ها را عملی ساخت.