اوضاع در حوالی غزه آرام، ولی حساس است و احتمال درگیری های نظامی شدیدتری می رود

اهالی شهرک های پیرامونی نوار غزه در اسرائیل، روز گذشته و امروز (دوشنبه) به طور نسبی ساعات آرامی را گذراندند. ولی آگاهان نظامی هشدار می دهند که ممکن است به طور ناگهانی یک انفجار جنگی رخ دهد و درگیری نظامی از سرگرفته شودگ

روز شنبه، نیروی هوایی اسرائیل در واکنش به شدت گیری تعرضات تروریستی از غزه، ده ها هدف نظامی را در آن سرزمین بمباران کرد و خسارات سنگینی به بار آورد. سازمان های تروریستی در غزه، به یک واکنش فوری دست زدند و ده ها خمپاره از غزه به سوی شهرک های پیرامونی در اسرائیل شلیک شد، که یکی از خمپاره ها در حیاط خانه ای سقوط کرد و پدر و مادر و دو دختر آن ها را به طور سطحی زخمی ساخت.

ساعاتی پس از این رویداد بود که حماس درخواست آتش بس کرد و از آن هنگام تا زمان تنظیم این گزارش خبری، آرامش حفظ شده است.

با این همه، کارشناسان نظامی هشدار می دهند که این وضع ممکن است آرامش پیش از طوفان باشد و حملات موشکی از سرگرفته شود.

این احتمال نیز مطرح شده که سازمان های ترور در صدد برآیند موشک هایی از داخل غزه به سوی اسرائیل شلیک کنند که نواحی پرچمعیت مرکز کشور را هدف بگیرد و موجب تلفات و خسارات سنگین شود.

منابع نظامی گفتند که: ارتش اسرائیل از دیروز (یکشنبه) چند سامانه ضد موشکی از نوع گنبد آهنین را در بخش های جنوبی حومه تل آویو مستقر ساخته است. سامانه گنبد آهنین قادر به شکار موشک های کوتاه برد است. فاصله غزه تا مرکز اسرائیل حدود چهل کیلومتر است.

دو شب پیش، سامانه گنبد آهنین برای شکار خمپاره ها نیز آزمایش شد. ولی نتیجه رضایت بخش نبود. در حالی که زمان اصابت موشک، از لحظه پرتاب آن حدود سی ثانیه است، خمپاره در پانزده ثانیه به هدف می رسد و مسیر حرکت آن به نحوی است که گنبد آهنین برای شکار کردن آن صراحی نشده است.

پیرامون این موضع که ارتش اسرائیل چگونه باید با عملیات خشونت بار در غزه رویارویی کند، در جلسه هفتگی روز گذشته هیات دولت یک مجادله لفظی بین نفتالی بنت رهبر حزب “هبیت هیهودی” و ژنرال گادی ایزنکوف رئیس ستاد کل ارتش در گرفت. بنبت که وزیر آموزش و پرورش است و خواهان شدت عمل می باشد، از رئیس ستاد خواستار هدف قرار دادن همه آنانی شد که از غزه به سوی خاک اسرائیل بادبادک های آتشزا هوا می کنند.

ژنرال آیزنکوت در پاسخ توضیح داد که رفتار و واکنش های ارتش اسرائیل بر اساس نیازهای دفاعی و موازین اخلاقی و بین المللی است و از آن فراتر نخواهد رفت.

برخی سیاستمداران، رفتار نفتالی بنت را نسبت به ژنرال آیزنکوت مورد انتقاد قرار داده و آن را خارج از معمول و متداول دانستند.

منابع نظامی خبر می دهند که ارتش اسرائیل در روزهای اخیر شماری از نیروهای ذخیره شبکه دفاع ضد هوایی را نیز به خدمت فرا خوانده است.

در روزهای اخیر، برخی تحلیلگران نظامی گفتند که ممکن است چاره ای جز ورود نظامی اسرائیل به خاک غزه نباشد. یکی از نگرانی ها آن است که سازمان های ترور در غزه، به تکنولوژی تولید رزیزپهپادهایی دست یابند که فادر به حمل مواد انفجاری باشد.

برخلاف بادبادک های آتشزا، که مسیر آن را وزش باد تعیین می کند، ریزپهپادها قابل هدایت است و می توان آن را به نقاط مختلف رساند و موجب تلفات جانی و مالی شد.

در جلسه هفتگی دیروز هیات دولت در اورشلیم، به ارتش اجازه داده شد در برابر کسانی که از غزه بادبادک آتشزا هوا می کنند، به واکنش لازم دست بزند که احتمالا مفهوم این دستور آن است که از این پس ارتش می تواند به سوی این افراد تیراندازی کند. تا کنون، لازم بود که تیراندازی فقط به هدف هشدار دادن باشد و به جان کسی اسیب نرساند. در گزارش ها آمده است که روز گذشته، دو تن از افرادی که مشغول هوا کردن بادبادک بودند، زخمی شدند.

روز گذشته نیز در اثر به زمین نشستن این نوع بادبادک ها، چند آتش سوزی در بیشه های نزدیک به نوار غزه رخ داد.