اولین سناتور جمهوری خواه برای به چالش کشیدن پیروزی بایدن در انتخابات، پا پیش گذاشت 

جاش هاولی، سناتور جمهوریخواه ایالت میسوری در آمریکا،  اعلام کرد که در نظر دارد در جریان جلسه هفته آینده کنگره به پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در کالج الکترال اعتراض کند.

گفته شده است جاش هاولی،  اولین سناتور جمهوریخواهی است که از اقدام هم حزبی های خود در مجلس نمایندگان برای اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت می کند.

کنگره ایالات متحده قرار است در ششمین روز از سال جدید (۲۰۲۱)  برای تائید رسمی نتایج رای گیری در کالج الکترال تشکیل جلسه دهد. احتمال می رود که اعتراض جاش هاولی به پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری دستکم تاخیری کوتاه مدت در روند جلسه کنگره ایجاد کند.

پرزیدنت  ترامپ، پیشتر نیز  به دفعات از وقوع “تقلب” در جریان انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده بود، او ابراز امیدواری کرده است که اعتراض به نتیجه رای گیری در جلسه روز ششم ژانویه بتواند مانع از اعلام پیروزی قطعی جو بایدن شود.

این در حالی است که رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنا و شماری دیگر از سناتورهای جمهوریخواه بر این باور هستند که اعتراض به نتیجه رای گیری در کالج الکترال آنها را در موقعیتی دشوار قرار می دهد زیرا کنگره مجبور به رای گیری درباره اعتراض مطرح شده خواهد شد.

آنها معتقدند که نتیجه رای گیری در کالج الکترال در نهایت تایید خواهد شد اما رای گیری در کنگره آنها را مجبور به اعلام نظر خواهد کرد و هر رایی که آنها بدهند در نهایت در کارزارهای انتخاباتی آینده علیه شان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

همزمان با این اقدام،   جاش هاولی از «تحقیق کنگره درباره ادعاهای تخلف انتخاباتی به عنوان “حداقل” اقدامی باید کرد که اکنون باید صورت بگیرد».

هر کدام از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در جریان جلسه ششم ژانویه با حمایت حداقل یک سناتور می تواند نتیجه رای گیری در کالج الکترال را به چالش بکشد. اقدامی که منجر به بحث و تبادل نظر و در نهایت رای گیری در هر کدام از دو مجلس نمایندگان و سنا درباره اعتراض مطرح شده خواهد شد.

برخی از سناتورهای جمهوریخواه از جمله میت رامنی، سناتور ایالت یوتا پیروزی جو بایدن را به رسمیت شناخته اند و در جریان رای گیری از اقدام هم حزبی هایشان برای اعتراض به نتیجه رای گیری در کالج الکترال حمایت نخواهند کرد. دونالد ترامپ حتی در صورت حمایت کل سناتورهای جمهورخواه به رای اکثریت اعضای مجلس نمایندگان نیز نیاز خواهد داشت.

این در حالی است که حمایت نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و هم حزبی هایش در این مجلس از عدم تایید نتیجه آرای الکترال امری محال به نظر می رسد. با این حال شماری از اعضای جمهوریخواه کنگره با توجه به تشویق های دونالد ترامپ در نظر دارند تا به نتیجه آرای الکترال در چند ایالت کلیدی که جو بایدن با فاصله اندک در آنها پیروز شد اعتراض کنند.