اولین چراغ سبز بایدن به رژیم ایران ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن وارد تهران شد

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، برای رایزنی با مقام‌های جمهوری اسلامی  وارد تهران شد.

اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت خارجه حکومت خبرداد که مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن به تهران آمده است تا برای رایزنی و تبادل نظر با مقامات حکومت  ایران در خصوص حل بحران یمن” گفتگو کند.

جو بایدن، ۵ روز پیش در جمع کارکنان وزارت خارجه ایالات متحده ، طی سخنانی با اشاره به مواضع دولتش، بر تقویت تلاش‌های دیپلماتیک جهت پایان دادن به جنگ یمن تاکید کرد و همزمان گفت که آمریکا به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از حق حاکمیت و قلمرو خود ادامه می‌دهد.

وی تاکید کرده بود که «برای تاکید بر تعهداتمان، همه حمایت‌های آمریکا از عملیات تهاجمی در جنگ یمن، از جمله فروش سلاح‌های مرتبط، را پایان می‌دهیم».

بایدن در این سخنرانی  اشاره‌ مستقیمی به ایران نکرد و تنها در بخشی از سخنان خود درباره حملات شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی، به ایران به عنوان حامی این گروه اشاره کرد.

وی گفته بود  که «عربستان سعودی با حملات موشکی و پهپادی و سایر تهدیدهای نیروهای مورد حمایت ایران در چندین کشور مواجه است. ما به حمایت و کمک خود از عربستان سعودی ادامه می‌دهیم تا بتواند از تمامیت ارضی و مردم خود دفاع کند».

در همین زمینه  عربستان سعودی در بیانیه‌ای با استقبال از سخنان او مبنی بر حمایت آمریکا از عربستان سعودی برای دفاع از تمامیت ارضی و مردم خود، اعلام کرد منتظر همکاری با دفتر بایدن، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن، سازمان ملل و احزاب یمنی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی همه جانبه در یمن است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت  ایران، از موضع جو بایدن مبنی بر توقف حمایت آمریکا از جنگ یمن استقبال کرد و گفت اگر این موضع‌گیری «یک مانور سیاسی نباشد می‌تواند گامی در جهت تصحیح اشتباهات گذشته باشد».

شبه‌نظامیان حوثی‌ که تحت حمایت حکومت ایران قرار دارند و عربستان سعودی به عنوان رهبر ائتلاف نظامی در جنگ یمن، بارها تهران را متهم به ارسال تجهیزات و پول به این گروه کرده است.