اوکراین،  پیشنهاد رشوه حکومت ایران را نپذیرفت 

سرپرست هیئت اوکراینی که برای دومین دور مذاکره درباره پرونده هواپیمای اوکراین سرنگون شده توسط  موشک‌های سپاه پاسداران  به تهران سفر کرده، گفت: حکومت ایران از ما خواست که پول دریافت کنند و دیگر پیگیر جزئیات سقوط هواپیما نشوند، اما ما اعلام کردیم که  تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیریم.

به‌گفته دیپلمات‌های اوکراینی، هدف اوکراین از دور دوم مذاکره با ایران پیرامون پرونده هواپیمای اوکراینی، بررسی انواع مسائل فنی، نظامی و جنایی و همچنین به‌کارگیری اسناد حقوقی بین‌المللی برای روشن کردن جزئیات سرنگونی هواپیمای اوکراینی‌ بود.

کارگروه‌های نظامی و فنی در این باره رایزنی کردند و صبح روز گذشته(سه‌شنبه ) کارگروه قضایی تشکیل جلسه داد و نتایج این رایزنی‌ها طی نشست عمومی دو هیئت به سرپرستی یوگنی ینین و محسن بهاروند، معاونان وزیران خارجه اوکراین و ایران، مطرح شد.

یوگنی ینین در این باره گفت: «به طرف ایرانی صراحتاً گفتیم هدف اصلی‌مان نه دریافت غرامت، بلکه رسیدن به حقیقت است. تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیریم در ازای لاپوشانی حقیقت پول دریافت کنیم. اول باید حقیقت را بدانیم و سپس بسته به جزئیات رویدادهایی که منجر به سرنگونی هواپیمای اوکراینی شد، غرامت را محاسبه خواهیم کرد».

ینین همچنین تأکید کرد که این هدف تنها از آن او به عنوان سرپرست هیئت اوکراینی نیست،‌ بلکه خانواده‌های آسیب‌دیده هم این تقاضا را دارند.

شایان گفتن است که برخی بستگان قربانیان این هواپیما نیز روزگذشته(سه‌شنبه ) با تقاضای دادخواهی روبه‌روی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجهٔ ایران، محل برگزاری مذاکرات، تجمع کردند و خواستار دیدار با هیئت اوکراینی شدند

محسن بهاروند، سرپرست مذاکره‌کنندگان ایرانی که با بستگان قربانیان اوکراینی در تهران  دیدار کرد، با رد اتهام دروغگویی گفت حوزه اختیاراتش در مشخص کردن ابهامات سرنگونی هواپیمای اوکراینی نیست.

این معاون وزیر خارجه ایران همچنین بار دیگر ادعا کرد که این هواپیما در اثر «خطای انسانی» مورد اصابت قرار گرفت و حکومت  اسلامی تلاش می‌کند طرف اوکراینی نیز از این موضوع اطمینان یابد.

دو کشور کانادا و اوکراین بارها گفته‌اند این روایت را نمی‌پذیرند.

یوگنین ینین سرپرست هیئت اوکراینی در پایان مذاکرات از آمادگی تهران برای پرداخت غرامت مساوی به تمام قربانیان این سانحه، بی‌توجه به تابعیت‌شان، استقبال کرد.

همچنین علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی نیز  اعلام کرد:  پرداخت خسارت به بستگان قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر اساس عرف و رویه‌های منصفانه بین‌المللی و بدون تبعیض انجام خواهد شد.

به گفته مذاکره کنندگان اکراینی موضع ایران طی دور دوم مذاکرات متفاوت با رویکردش طی ماه‌های پیشین بود و اگر تمام وعده‌ها عملی شود، مسائل پیرامون این پرونده با گفت‌وگو حل خواهد شد.   دور بعدی این مذاکرات یک ماه دیگر و با مشارکت سایر کشورهای مرتبط برگزار می‌شود.

هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین دی ماه سال گذشته  با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و تمام سرنشینان ایرانی و غیرایرانی آن کشته شدند.