اوکراین اعلام کرد: حکومت ایران نوار مکالمه سپاه پاسداران ، عاملان شلیک‌ به هواپیما را نمی‌دهد‎

گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین، اعلام کرد :  مقام‌های این کشور در جریان بررسی پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی خواستار دریافت نوار ضبط مکالمات تیم اپراتور سامانهٔ موشکی سپاه که به هواپیما شلیک کرد شده‌اند، ولی دولت ایران مانند گذشته ، حاضر به همکاری نیست.

وی تاکید کرده است  که مکالمات این نوار به هیچ وجه نمی‌تواند حاوی اسرار نظامی باشد اما این نوار به ما می‌گوید چه کسی شلیک کرده و چه کسی دستور این شلیک را داده و به همین جهت دولت اوکراین مصر است که آن را دریافت کند.

معاون دادستان کل اوکراین، افزود: از آخرین دور مذاکرات‌ در ماه اکتبر تاکنون، ایران به هیچ یک از استعلام‌های کی‌یف پاسخ نداده است.

وی  می‌گوید خودداری مسئولین ایرانی از ارائه پاسخ‌ها و شواهد عینی این سوءظن را تقویت می‌کند که سرنگونی هواپیمای اوکراینی عمدی بوده است.

ممدوف،  از روند کند همکاری‌های دولت کانادا نیز انتقاد دارد و می‌گوید «دریافت پاسخ استعلام‌ها» از دولت کانادا ماه‌ها به طول می‌کشد و درخواست ما برای تشکیل کارگروه تحقیقاتی مشترک با این کشور هم به نتیجه نرسیده است.

معاون دادستان کل اوکراین در ادامه با اشاره به فایل صوتی اخیری که منسوب به محمدجواد ظریف شده که وی در آن می‌گوید حکومت و نظامیان ایران هرگز اجازه نخواهند داد حقیقت روشن شود، تاکید می‌کند که این فایل صوتی بسیار مهم است و دولت کانادا قول داده که آن را هر چه سریع‌تر برای اوکراین بفرستد.

پیشتر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران، وجود چنین نواری را «خلاف واقع» توصیف کرد ولی دولت کانادا گفته است که این فایل را بررسی می‌کند.

معاون دادستان کل اوکراین با تاکید بر اینکه اوکراین مصمم است تا دستیابی به حقیقت دربارهٔ پرواز ۷۵۲ به تحقیقات خود ادامه دهد، می‌گوید ایران توضیح نمی‌دهد هماهنگی بین نهادهای نظامی و غیرنظامی به چه شکلی بوده و «ما در این پنهان‌کاری بازهم تلاش‌ برای لاپوشانی حقیقت می‌بینیم».

تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی ایران روز یک‌شنبه ۲۶ بهمن گفت در شب شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی هماهنگی در سطح عالی وجود داشته و از این سازمان برای بستن آسمان ایران درخواستی نشد.

سپاه پاسداران سال گذشته یک فروند هواپیمای مسافربری اوکراینی را که در حال اوج گرفتن از فرودگاه امام تهران بود، با شلیک دست‌کم دو فروند موشک سرنگون کرد که تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

سپاه پاسداران بعد از چند روز پنهانکاری، نهایتا تحت فشار جامعه جهانی اقرار کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه ساقط شده است، اما علت آن را «خطای انسانی» اعلام کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی در طول بیش از یک‌سال گذشته، نه تنها دادگاه علنی برای افراد مقصر در این ماجرا برگزار نکرده که برای برخی از معترضان به شلیک موشک به هواپیما که در تجمعات اعتراضی شرکت کرده بودند، حکم زندان صادر کرده‌اند.

در طول این مدت پیگیری مداوم خانواده‌های جان‌باختگان این هواپیما برای روشن شدن حقیقت نیز با همراهی مقام‌های حکومت ایران مواجه نشده است.

برخی از اعضای خانواده جان‌باختگان نیز  در جلسه‌ای در دادسرای نظامی تهران برای دیدار با مقام‌های قضایی حضور یافتند.

بر اساس گزارش انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در این جلسه، معاون دادستان در پاسخ به پدری که فرزندش را در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده است، گفت: «کُشتیم؟ خوب کردیم که کشتیم».