اوکراین به خانواده های قربانیان غرامت می دهد و همرمان برای اعلام مطالبات از ایرن به آن ها کمک می کند

اوکراین اعلام کرده که  به خانواده‌ها ی بازماندگان سقوط هواپیمای اکراینی مبلغی را به عنوان غرامت می پردازد، ولی همزمان برای مطرح کردن شکایت بازماندگان علیه رژیم ایران و تلاش برای دریافت غرامت از آن کشور نیز  به آنان یاری می رساند. می‌کند. غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی حکومت ایران خبردادکه با توافق دولت‌های ایران و اوکراین، خسارت هواپیما توسط ایران پرداخت خواهد شد.

در این  اعلام آمادگی او کراین برای  پرداخت به خانواده های جان باختگان سقوط هواپیما میزان و نحوه پرداخت غرامت به آنان  با ابهام مواجه است.

به نظر می‌رسد میزان و نحوه پرداخت غرامت و خسارت به مسافران و هواپیمای اوکراینی ساقط شده در آسمان تهران، به کلاف سردرگمی‌تبدیل شده است. مسئولان ایران می‌گویند حدود ۲۴ میلیون دلار برای دیه “مسافران، خدمه و بار” مسافران و مبلغ حدود ۷۰ میلیون دلار برای خسارت هواپیما قابل پرداخت است.

غلامرضا سلیمانی، افزود:  این رقم البته توسط شرکت‌های بیمه ایرانی پرداخت نمی‌شود و دولت ایران برای پرداخت این بخش از خسارت همکاری خوبی با طرف اوکراینی می‌کند.

غلامعلی جهانگیری، نیز در این باره  گفت: حدود ۲۴ میلیون دلار خسارت برای “مسافر، خدمه و بار” پیش بینی شده است که با احتساب ۷۰ میلیون دلار خسارت هواپیما، در مجموع مبلغ کل قابل پرداخت دستکم ۱۰۰ میلیون دلار است.

وی افزود: این مبلغ می‌تواند تا ۱۵۰ میلیون دلار افزایش یابد که به توافق طرفین مذاکره بستگی دارد چراکه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین، در سال ۲۰۱۶ تولید و در اختیار این کشور قرار گرفته و به نظر می‌رسد که دست کم بین ۸۰ تا ۹۰ میلیون یورو ارزش داشته باشد.

گفتنی است پیش از این برخی رسانه‌ها گمانه زنی کرده بودن که مبالغ غرامت، دیه و خسارت هواپیما حدود ۳ میلیارد دلار باشد. اما این میزان مربوط به خسارات وارده بر مناطق مسکونی و اماکن دیگری از جمله مراکز تاسیساتی و پالایشگاهی می‌شود.

براساس بیمه‌های بین‌المللی برای بار هر مسافر تا ۱۵۰۰ دلار  و برای بیمه هر مسافر تا ۲۵۰ هزار دلار پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته می‌شود. این ارقام در بیمه‌نامه اوکراینی مشخص است ولی مسئولان ایرانی درباره آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

جهانگیری،گفت:   بیمه‌نامه اوکراینی در اختیار نیست و نمی‌توان میزان خسارت مسافران و خدمه را به طور دقیق اعلام کرد.

رویترز به نقل از نخست‌وزیر اوکراین در گزارشی نوشت :  این کشور به خانواده هر کدام از قربانیان، ۸ هزار و ۳۵۰ دلار می‌پردازد. مقامات اوکراین همچنین اعلام کردند که به خانواده‌های قربانیان کمک می‌کنند تا از ایران، شرکت هواپیمایی  و شرکت‌های بیمه، غرامت دریافت کنند.

برخی رسانه‌های کانادایی در گزارشی در این باره نوشته اند:   خانواده هر قربانی بر اساس موقعیت فرد، می‌تواند تا ۲۳۰ هزار دلار دیه دریافت کند.

حسن رضایی‌فر، رییس کمیسیون سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در این باره  گفت که در شرایط عادی، شرکت‌های بهره‌بردار، مسوول پرداخت خسارت هستند، اما با توجه به اینکه سقوط هواپیمای اوکراینی، یک حادثه “معمولی” نیست، پرداخت خسارت آن در توافقات مقام ایران و اوکراین مشخص می‌شود.

رادریک وینسور، وکیل در تورنتو نیز به گلوب ‌اند میل گفت: «خانواده‌ها باید تمام آنچه را که به آن‌ها تعلق می‌گیرد، دنبال کنند. آن‌ها باید روند شکایت را در سریع‌ترین زمان ممکن شروع کنند تا از هر تاخیر غیر ضروری جلوگیری کنند.»