اوکراین:  حکومت ایران از همکاری با ما درباره حقایق سرنگونی هواپیما سرباز می زند

مقام‌های اوکراینی اعلام کردند  که حکومت  ایران، تا این لحظه از عمل کردن به وعده‌هایش در زمینه ارائه “اطلاعات شفاف” و پاسخ‌گویی درباره “حقیقت” ساقط شدن هواپیمای اوکراینی سر باز زده است.

این در حالی که دیپلمات‌های ایرانی در روزهای گذشته دولت کانادا را متهم کرده بودند که با سیاسی‌کاری در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی از تلاش‌های ایران برای توضیح واقعیت ممانعت می‌کند.

یوگنی ینین، سرپرست هیات مذاکره‌کننده اوکراینی نیز در این باره گفت که خواسته انجمن قربانیان هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران ،‌ «نخست روشن شدن‌ حقیقت و سپس،‌ دریافت غرامت است».

او در ادامه افزود: «تا این لحظه، حکومت ایران اطلاعاتی که در چارچوب مذاکرات وعده داده بود را ارائه نکرده است».

ینین  گفت:‌ «این‌قدر تکرار کردیم، که انتظار داریم ایران موضع ما را درک کرده باشد: پیش از هر چیز می‌خواهیم به حقیقت برسیم و اجرای عدالت را تضمین کنیم».

اما سرپرست هیات مذاکره‌کننده ایرانی در این باره بار دیگر مدعی شد که «ایران همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد و هیچ موضوعی را پنهان نکرده است».

محسن بهاروند، معاون وزیر خارجه حکومت ایران، که سرپرستی هیات مذاکره‌کننده ایرانی را برعهده دارد، در مصاحبه با روزنامه انگلیسی‌زبان “تهران‌تایمز” مدعی شد که «کانادا می‌خواهد موضوع را سیاسی کند».

این در حالی است که او پیشتر ادعا کرده بود  ایران تمام همکاری‌های لازم را با کانادا و دیگر کشورها انجام داده است.

بهاروند در ادامه  کانادا را به “بی‌احترامی به قوانین بین‌الملل” از جمله بند ۱۳ کنوانسیون شیکاگو که مطابق آن ایران مسئولیت تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را برعهده دارد، گفت: «چند بار آمادگی‌مان را برای همکاری اعلام کرده‌ایم، در حال همکاری با طرف اوکراینی هستیم، هیچ مانعی در تحقیقات این سانحه نمی‌بینیم و هیچ موضوعی را پنهان نکرده‌ایم».

همزمان، منوچهر مرادی، سفیر ایران در کی‌یف، نیز کانادا را به «بهره‌برداری سیاسی از سانحه هواپیمای اوکراینی» متهم کرد و مدعی شد: «تمام تلاش‌های مسئولان ایرانی برای این است که ابعاد مختلف این سانحه با تحقیقات شفاف و عادلانه هرچه سریع‌تر مشخص شود».

اوافزود: «به‌رغم اظهارات غیر واقعی برخی محافل سیاسی و رسانه‌های غرب، شفافیت طرف ایرانی و آمادگی آن برای حل‌وفصل نهایی این پرونده، مورد اذعان مقامات اوکراینی قرار گرفته است».

این در حالی که سه روز پیش، دادستانی کل اوکراین درباره روند همکاری با ایران گفته بود: «ایران به هیچ‌یک از وعده‌‌هایی که طی آخرین دور مذاکرات داده بود، عمل نکرده و اکثر سوالات طرف اوکراینی را بی‌پاسخ گذاشته است».