اوکراین: هیات ایرانی تا دو روز دیگر برای گفتگو در مورد میزان غرامت سقوط هواپیما، به کیف می آید

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین،

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، اعلام کرد که به زودی  یک هیات ایرانی در دو روز آینده، یک هیات ایرانی به شهر کیف پایتخت آن کشور می رود تا گفتگوها بین دو کشور پیرامون غرامتی که رژیم ایران باید به خانواده های قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی بپردازد، مورد گفتگو قرار گیرد.

وزیر خارجه اوکراین گفت که با توجه به مسؤولیت مستقیم رژیم ایران در به وجود آوردن این فاجعه، غرامتی که اوکراین مطالبه خواهد کرد در سطح حداکثری خواهد بود.

دمیترو کولبا، که در یک کنفرانس مطبوعاتی در ورشو پایتخت لهستان این خبر را اعلام کرد، و گفت: «با توجه به شرایطی که اتفاق افتاده، همه دلایل نشان می‌دهند ایران باید برای کاری که انجام داده بالاترین هزینه را پرداخت کند».

وزیر خارجه اوکراین در ادامه افزود: اکراین به نمایندگی از همه کشورها و گروه‌های آسیب دیده در مذاکرات حضور خواهد داشت.

کولبا در باره  میزان پرداخت  غرامت به بازماندگان توضیحی نداد اما گفت که «این ارقام در پی مذاکرات مشخص خواهد شد».

حکومت ایران  پس از گذشت سه روزاز انتشار خبر سرنگونی هواپیمای اکراینی در ایران، پذیرفت که سپاه پاسداران با شلیک دو موشک موجب سقوط  این هواپیما شده است.

 حسن روحانی، نیز روز  شنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

جان باختگان هواپیمای اکراینی

ولودمیر زلینسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نیز پیشتر خواستار پرداخت غرامت از طرف حکومت ایران شده بود . زلینسکی از ایران خواست که در قبال سقوط هواپیمایی اوکراینی مسئولیت کامل آن را بپذیرد.

ولودمیر زلینسکی، رئیس جمهوری اوکراین

 

غلامعلی جهانگیری، معاون بیمه مرکزی حکومت ایران، پیشتر گفته بود:  خسارت ناشی از سقوط هواپیمای اوکراینی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده‌ است که با توافق دولت‌های دو کشور از سوی دولت ایران پرداخت می‌شود.

بر اساس توضیحات او، ایران پیش‌بینی کرده بود که حدود ۲۴ میلیون دلار خسارت برای مسافر، خدمه و بار و ۷۰ میلیون دلار هم خسارت بدنه پرداخت شود که در مجموع رقمی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار میزان خسارت برآورد شده است.

نخست‌وزیر کانادا گفته که دولت این کشور فعلا قصد دارد ۲۵ هزار دلار بابت هر قربانی به خانواده‌ها بپردازد که این البته غرامت نیست، بلکه کمکی اولیه برای پوشش هزینه سفر آنان به ایران است.

هنوز مقامات حکومت ایران در باره میزان دقیق پرداخت خسارت به خانواده جان باختگان، توضیح نداده اند.