اکبر ترکان: «مدیران رژیم ایران در برابر قدرت و پول ضعف نشان داده و وسوسه می شوند»

اکبر ترکان مشاور سابق حسن روحانی

اکبر ترکان مشاور سابق حسن روحانی گفت : مدیران جمهوری اسلامی در برابر قدرت و پول ضعیف هستند و د رمقابل پول وسوسه می شوند.هر وقت پول دارند در رفتار‌های مدیریتی خود کثافت‌کاری می‌کنند.

به گزارش انصاف نیوز ،اکبر ترکان مشاور سابق حسن روحانی درباره چگونگی نحوه اداره کشور با وجود کاهش چشمگیر صادرات نفت گفت :تاریخ ایران نشان می دهد که  هر زمانی که پول نداشته‌ایم، کشور را بهتر اداره کردیم، زیرا از منابع مدیریتی و انسانی خود بیش از گذشته استفاده کرده‌ایم. این واقعیتی است گاهی مدیران سوء مدیریت خود را با پول نفت جبران می‌کنند.

اکبر ترکان  افزود: سوءمدیریت‌ها در کشور با نفت پر می‌شود؛ یعنی بی‌لیاقت‌ترین مدیر‌ها وقتی در صندلی بنشینند و پول نفت به دست آن‌ها بدهیم با توزیع پول نفت بقای خود را تضمین می‌کنند.

وی گفت :  وقتی پول نفت نباشد، آدم‌ها باید شایستگی‌های خود را نشان دهند که چگونه می‌توانند از سایر منابع انسانی استفاده کنند. توجه ما به منبع مالی باعث می‌شود به منابع انسانی توجه نکنیم.

ترکان افزود: در ایران  نه به منابع دانشی و نه تکنولوژی توجه می شود بسیاری از ساختارهای مدیریتی در کشور الوده شده است .یک نفر که می‌تواند یک کفش خوب یا یک وسیله ساده‎ای را بسازد، یعنی دارای تکنولوژی است.و باید مورد حمایت قرار گیرد اما این طور نمی شود و این تکنو لوژی به جای دیگر می رود به همین راحتی . ما وقتی پول  نفت داریم، این موارد را بی‌خیال می‌شویم.

وی گفت: زیر ساخت ها در کشور باید اصلاح شود که انهم به این زودی و به اسانی نخواهد بود .بهترین نخبگان و اندیشمندان را روز به روز از دست می دهیم و کشور با این شرایط دیگر سرمایه ای برای اینده نخواهد داشت .

صندوق بین المللی پول  پیشتر اعلام کرده بود با خروج سالانه بین ۱۵۰ هزار تا ۱۸۰ هزار متخصص تحصیل کرده ایرانی ، ایران در صدر کشورهای جهان در فرار مغزها قرار دارد. این یعنی خروج روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نخبه از ایران.