اکسیوس: با آن که اسرائیل و ایالات متحده در برابر رژیم ایران اختلاف نظر دارند، همکاری خواهند کرد

یک رسانه اینترنتی – خبری نوشت: دولت جدید اسرائیل ، در مورد برجام با دولت بایدن هم‌نظر نیست اما در تلاش است تا در نظر واشنگتن تاثیر بگذارد

وب‌سایت خبری‌ـ‌‌تحلیلی “اکسیوس”در گزارشی به نقل از  یک مقام اسرائیلی که نامی از او برده نشده است،  نوشت:  نفتالی بنت نخست‌وزیر و یائیر لاپید وزیر خارجه کابینه جدید اسرائیل، در مورد برجام با دولت بایدن هم‌نظر نیستند، “اما برخلاف نتانیاهو، که فقط آن را رد و از تعامل خودداری می‌کرد، دولت جدید در تلاش است  تا  بر نتیجه تاثیر بگذارد و به‌ صورت خصوصی در مورد جزئیات آن با دولت بایدن بحث کند.

در ادامه این گزارش آمده است که  مقام‌های اسرائیلی در تلاش هستند با انجام دیدارهایی در سطوح بالا با مقام‌های ارشد آمریکایی، بر رویکرد دولت جو بایدن در برابر توافق هسته‌ای ایران و مذاکرات جاری در وین برای احیای آن توافق، تاثیر بگذارند.

“اکسیوس” در ادامه گفته است که پیشتر بنیامین نتانیاهو ،  نخست‌وزیر پیشین به مقام‌های اسرائیلی دستور داده بود از گفت‌وگو با همتایان آمریکایی خود درباره جزئیات برجام و مذاکرات مربوط به آن خودداری کنند؛ تصمیمی که اکنون بسیاری از مقام‌های اسرائیلی آن را به چالش کشیده و گفته‌اند این نوع برخورد ،  تنها باعث شد که اسرائیل در این حوزه منزوی شود و نتواند تاثیر لازم را بر مذاکرات بگذارد.

اسرائیل همواره مخالف توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، که در دولت باراک اوباما حاصل شد، بوده است و می‌گوید برای مهار جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای ایران کافی نیست. با این حال، برخی ناظران بر این باورند که تعامل اسرائیل با ایالات متحده در این زمینه احتمالا دستخوش تغییر خواهد شد.

در همین راستا ،  آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، به واشنگتن رفت و با  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید،  درباره ایرادهای برجام و آنچه برای رفع آن ایرادها می‌توان انجام داد دیدار کرد.

همچنین  یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، نیز قرار است فردا ( یکشنبه ) در ایتالیا با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، دیدار کند، دیداری که برخی مقام‌های اسرائیلی می‌گویند انتظار می‌رود در جریان آن، بر ملاحظات اسرائیل در مورد بازگشت واشنگتن به توافق و شرایطی که آمریکا باید برای این بازگشت پیش پای تهران بگذارد، تاکید خواهد شد.