اکسیوس: «مذاکرات محرمانه ای بین اسرائیل و آمریکا علیه برنامه اتمی رژیم ایران در جریان است»

نشریه خبری اینترنتی “اکسیوس” از یک رشته مذاکرات محرمانه بین اسرائیل و ایالات متحده برای رویارویی با برنامه های اتمی ایران خبر داد، ولی این تماس های غیرعلنی تازگی ندارد و اکنون چندین ماه است که مقامات اسرائیلی و  آمریکایی در سطح بالای سیاسی و امنیتی، به گفتگوهای آشکار و پنهان درباره مسائل اتمی و موشکی رژیم ایران ادامه می دهند.

اکسیوس نوشت که رشته گفتگوهای جدید بین اسرائیل و ایالات متحده، به صورت مجازی و از راه دور برگزار می شود و هدف آن بررسی راه های عملی برای مقابله با برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران است.

از هنگام به قدرت رسیدن دولت پرزیدنت بایدن در هشت ماه پیش تا کنون، ده ها دیدار علنی و محرمانه بین مقامات اسرائیلی و آمریکایی در سطوح مختلف برگزار شده که هدف از آن، آشنایی دولت جدید واشنگتن با دیدگاه ها و خواسته های اسرائیل و همچنین آشنایی دولت اورشلیم با استدلال ها و شیوه اندیشه دولت جدید آمریکاست و این امر تازگی ندارد.

ولی رشته گفتگوهای جدید ممکن است با طرحی ارتباط داشته باشد که در دیدار ماه گذشته نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل با پرزیدنت بایدن مطرح گردید که به موجب آن، می توان با برخی اقدامات نقطه ای و گام به گام، علیه برنامه های اتمی رژیم ایران اقدام کرد، بی آن که آن عملیات موجب بروز یک جنگ مستقیم و آشکار گردد.

اسرائیل می داند که دولت پرزیدنت بایدن که در همین ماه در افغانستان بیرون رفته، حاضر نیست وارد جنگ دیگری گردد که این بار با حکومت اسلامی ایران باشد. از این رو، عملیات باید به شیوه ای دیگر صورت گیرد که لازم است دو کشور درباره آن به توافق برسند.

موضوعی که مورد کنجکاوی شدید اسرائیل می باشد آن است که اگر مذاکرات برجامی به طور نهایی با شکست روبرو شود، ایالات متحده چه شیوه ای برای رویارویی با برنامه های اتمی ایران در پیش خواهد گرفت. رئیس جمهوری ایالات متحده در نطق این هفته خود در مجمع عمومی سازمان ملل هم گفت که نخواهد گذاشت رژیم ایران اتمی شود.

پرزیدنت بایدن به نفتالی بنت گفته بود که در صورت به بن بست رسیدن مذاکرات برجامی، او گزینه های دیگری را مورد بررسی قرار خواهد داد. اسرائیل می خواهد بداند که این گزینه ها چیست و دولت پرزیدنت بایدن چه خواهد کرد.

این مذاکرات بین اسرائیل و ایالات متحده، علاوه بر سفرهای بلندپایگان اسرائیلی به واشنگتن و دیدار وزیران آمریکایی از اورشلیم است.