اگر آرای الکترال ترامپ و بایدن مساوی شود، چه می‌شود؟

در حالیکه ترامپ و بایدن در رقابتی شانه به شانه تلاش می‌کنند رای ایالت‌های باقیمانده را در سبد انتخاباتی خود بریزند،این احتمال وجود دارد که در رویدادی نادر هیچ یک از آنها نتوانند به عدد ۲۷۰ الکترال دست یابند.

در اینصورت نامزدی پیروز انتخابات شناخته می‌شود که بتواند حداقل ۲۷۰ رای الکترال (یعنی نصف به علاوه یکِ آرای کالج انتخاباتی) را از آن خود کند.

بایدن تا این لحظه ۲۵۳ رای قطعی را در سبد خود دارد و ترامپ نیز از روز گذشته در عدد ۲۱۴ ثابت مانده است. اما هنوز تکلیف آرای سه ایالت در شرق و سه ایالت در غرب آمریکا مشخص نشده است.

چنانچه بایدن در ایالت جورجیا با ۱۶ رای الکترال پیروز شود و ترامپ نیز در پنسیلوانیا (۲۰ رای الکترال)، کارولینای شمالی (۱۵ رای الکترال)، نوادا (۶ رای الکترال)، آلاسکا (۳ رای الکترال) و آریزونا (۱۱ رای الکترال) حائز اکثریت آرا شود، تعداد آرای الکترال هر دو نامزد در عدد ۲۶۹ برابر می‌شود.

در این صورت،سرنوشت انتخابات در دستان کنگره قرار می‌گیرد؛ یعنی رئیس‌جمهوری جدید را مجلس نمایندگان و معاون او را مجلس سنا انتخاب خواهد کرد.

همزمان گزارش شده است که امید دموکرات ها برای کنترل مجلس سنا بر باد رفت و جمهوریخواهان ۵۳ کرسی خود را در مقابل ۴۷ کرسی دموکرات حفظ کردند.

در حمایت از ترامپ شماری از شخصیت های امریکایی و جهانی با او ابراز همراهی کرده و موفقیت او را حتمی دانسته اند از جمله آنان :  ‏استیو بنن استراتژیست ارشد قبلی کاخ سفید است که  از ترامپ خواست تا مدیرعامل توییتر را به جرم حذف و سانسور توییت های ریاست جمهوری آمریکا بازداشت کند

نیکی هیلی،سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل نیز در حمایت از پرزیدنت ترامپ در صفحه توییترش نوشت: همه ما مدیون دونالد ترامپ به خاطر رهبری وی در پیروزی محافظه کارانه برای مجلس سنا ، مجلس و ایالت ها هستیم.  او و مردم آمریکا با شمارش آرا مستحق شفافیت و انصاف هستند.  باید از قانون پیروی کرد.  ما باید ایمان داشته باشیم که حقیقت غالب خواهد شد.

سناتور با نفوذ لیندسی گراهام، نیز مبلغ پانصد هزار دلار برای حل مشکل حقوقی کمپین پرزیدنت ترامپ در مقابله با کمپین جو بایدن کمک کرد

پس از  توییت دونالد ترامپ که با حروف درشت خواهان توقف شمارش آرا شده بود، گرتا تونبرگ، نوجوان فعال محیط زیست، رئیس‌جمهور آمریکا را به آرامش و خونسردی فراخواند.

گرتا با نقل توییت ترامپ، درباره خواسته او برای توقف شمارش آرا نوشته است: چه مسخره! دونالد باید روی مهار خشم خود کار کند؛ بعد هم با یک دوستش به تماشای یک فیلم قدیمی برود. خونسرد باش، دونالد؛ خونسرد باش.

این توییت که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفته و حدود ۳۰۰ هزار بار بازتوییت شده است.