ایالات متحد، پول نفت صادراتی ایران را به قربانیان تروریسم دولتی داد

مقامات آمریکایی اعلام کردند که محموله توقیف شده بنزین ایران به ونزوئلا را فروخته و بخش اعظم پول حاصل آن قرار است به “قربانیان تروریسم دولتی” اختصاص داده شود.

مقامات آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند  که بار چهار نفتکشی را که از ایران بنزین به ونزوئلا می‌برد، توقیف کرده و پس از تخلیه بار شان آنها را آزاد کرده است.

مایکل شروین، دادستان واشنگتن با تایید این خبر،  گفت: بر اساس برآورد ما حدود ۴۰ میلیون دلار از فروش این محموله ها عاید ایالات متحده خواهد شد که بیشتر آن به عنوان کمک به “صندوق کمک به قربانیان تروریسم دولتی” پرداخت خواهد شد.

حکومت  اسلامی پیش از این گفته بود که آمریکا هرگز قادر نخواهد بود مانع از صدور فرآورده های نفتی ایران به ونزوئلا شود.

پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز گفته بود که کشتی و محموله‌های نفتی که آمریکا توقیف کرده، “بنزین فروخته‌شده ایران به ونزوئلا به صورت تحویل کالا در عرشه یا فوب” بوده و ایران پول آنها را از ونزوئلا گرفته و “آمریکا نه اموال ایران بلوکه اموال ونزوئلا را توقیف کرده است.”

در پی انتشار خبر توقیف این نفتکش‌ها، حجت سلطانی، سفیر ایران در ونزوئلا، خبر توقیف این نفتکش‌ها را “جنگ روانی آمریکا” توصیف کرده و ایرانی بودن نفت‌کش‌ها را هم تکذیب کرده بود.

این اقدامات همزمان است با آخرین تصمیم های خزانه داری آمریکا که یازده شخصیت حقوقی و پنج شخصیت حقیقی ایران را به دلیل دست داشتن در فروش فرآورده های پتروشیمی این کشور هدف تحریم قرار داده است.

آمریکا می گوید موشک هایی را که حکومت اسلامی ایران مخفیانه به یمن فرستاده توقیف کرده و پیرو آخرین تصمیمات دولت ترامپ یک میلیون و یکصد هزار بشکه نفتی را که تهران به ونزوئلا فرستاده بود توقیف نموده و به بیش از۴٠ میلیون دلار فروخته است.

به تازگی دادگاهی در آمریکا حکومت ایران را به پرداخت ۸۷۹ میلیون دلار به خانواده ۱۹ سرباز آمریکایی که در بمب‌گذاری ۱۹۹۶ در عربستان سعودی کشته شدند، صادر کرده است.

یادآور می شود که سال گذشته نیز بستگان  گروهی از کشته‌شدگان و زخمی‌های حملات گروه‌های تندرو فلسطینی در اسرائیل خواستار مسدود شدن اموال سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای ایران – اینستکس – شدند.