ایالات متحده،اسرائیل و عربستان از حکم دادگاه لاهه در مجرم شناختن یک عضو حزب‌الله در ترور رفیق حریری استقبال کردند

پس از اعلام حکم دادگاه لاهه در مجرم شناختن و محکومیت سلیم عیاش، یک عضو حزب الله لبنان در ترور رفیق حریری، نخست وزیر وقت لبنان، ایالات متحده  و اسرائیل از این حکم دادگاه ویژه لبنان استقبال کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با استقبال از حکم دادگاه لاهه در محکوم کردن سلیم عیاش، یکی از عوامل منتسب به حزب‌الله به دلیل نقش او در ترور رفیق حریری، گفت: «پایان دادن به مصونیت اشخاص برای تضمین امنیت، ثبات و استقلال لبنان ضروری است.»

همزمان وزارت خارجه اسرائیل نیز در بیانیه‌ای حکم دادگاه لاهه در پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، را «بدون ابهام» توصیف کرد و تاکید کرد که حزب‌الله لبنان «در قتل حریری و مانع‌تراشی در مسیر تحقیقات، دخیل بوده است».

اسرائیل نیز خواستار اقدام علیه حزب الله لبنان شد و گفت که نه فقط حزب الله عامل قتل رفیق حریری بوده، بلکه این گروه تمام تلاش خود را کرده تا مانع از تحقیقی منصفانه دربارۀ نقش خود در این ترور بشود.

وزارت امور خارجۀ اسرائیل گفته است که “حزب الله آیندۀ مردم لبنان را در خدمت منافع خارجی به گروگان گرفته و کشورهای جهان باید با اقدام علیه این سازمان تروریستی به لبنان کمک کنند تا خود را از تهدید حزب الله نجات بدهد.”

دادگاه ویژه لبنان که روز گذشته (سه‌شنبه) در لاهه برگزار شد، اعلام کرد تحقیقات نشان می‌دهد، تصمیم به قتل حریری در فوریه ۲۰۰۵ یعنی دو هفته پیش از عملیات ترور گرفته شده است.

رای دادگاه لاهه بسیاری از مردم لبنان را مأیوس و دلزده کرد چرا که انان انتظار داشتند دادگاه در رای خود کلیت حزب الله و رژیم دمشق را به عنوان عاملان اصلی ترور رفیق حریری مجرم بشناسد.

سعد حریری، فرزند نخست وزیر فقید لبنان، نیز در این باره  گفت : “گمان میکنم که انتظارات همه بسیار بیش از رأی صادر شده بود.” با این حال، به گفتۀ تحلیلگران با مجرم شناخته شدن یک عضو حزب الله، این گروه نمی‌تواند اعلام پیروزی کند و یا مدعی شود که رأی دادگاه سیاسی بوده یا از قبل نوشته شده بود، زیرا، دادگاه سه عضو دیگر حزب الله را از اتهام شرکت در قتل و اقدام تروریستی تبرئه کرده است.

حریری با تاکید بر اینکه دادگاه به اطلاعات زیادی دست پیدا نکرده است، گفت که هر آنچه پیشتر گفته بودیم، ثابت شد که واقعیت بوده است. ترور پدرش به دلیل مخالفت با حضور رژیم سوریه بوده است و «برای ما آشکار شد که یک شبکه از صفوف حزب الله عامل قتل رفیق حریری بوده است».

رفیق حریری نخست وزیر وقت لبنان ۲۶ بهمن سال۱۳۸۳، چهاردهم فوریه ۲۰۰۵، با انفجار یک کامیون مواد منفجره بر سر راه عبور خودرواش همراه با بیست و یک نفر از محافظان و همراهانش ترور شد. صدها تن در این انفجار مجروح شدند.

دولت عربستان نیز با اشاره به رای دادگاه ویژۀ لاهه دربارۀ قتل رفیق حریری خواستار مجازات حزب الله شد.

وزارت خارجۀ عربستان نیز در این باره اعلام کرد که ترور رفیق حریری موثرترین اقدام حزب‌الله برای تضعیف امنیت لبنان بود

اما اکنون حکومت این کشور “خواستار عدالت و مجازات حزب الله و عناصر تروریست آن برای حفاظت از لبنان، منطقه و جهان است.”

ولید البخاری، سفیر عربستان در لبنان نیز  در مصاحبه با روزنامه “البلاد” بحرین گفت: باید گروه‌های سیاسی در لبنان از فرصت طلایی صدور حکم دادگاه ویژه ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر فقید لبنان برای کنار زدن حزب‌الله از صحنه سیاسی استفاده کنند.

 

حزب الله لبنان مسئولیت خود را در قتل رفیق حریری رد کرده و گفته است که دادگاه بین المللی ویژه رسیدگی به قتل نخست وزیر پیشین لبنان را به رسمیت نمی شناسد.