ایالات متحده،رئیس گروه حشدالشعبی را به علت سرکوب و کشتار مردم معترض عراق تحریم کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد فالح الفیاض، رئیس گروه عراقی حشد الشعبی و مشاور سابق امنیت ملی نخست وزیر عراق، به دلیل نقش داشتن در سرکوب اعتراض‌های مردمی، در فهرست تحریم‌‌های آمریکا قرار گرفته است.

در این بیانیه آمده است : «نیروهای گروه حشد الشعبی، که همسو با رژیم ایران است، در جریان اعتراض‌هایی که از اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد به غیرنظامیان عراقی حمله کردند؛ غیر نظامیانی که به فساد، بیکاری، کسادی اقتصادی، خدمات عمومی ضعیف، و دخالت ایران در امور داخلی عراق اعتراض داشتند».

پمپئو در این بیانیه گفته است : «وقتی نیروهای حشدالشعبی به سوی معترضان گلوله‌های جنگی شلیک کردند و غیرنظامیان عراقی را کشتند، فالح الفیاض رئیس آن گروه بود».

اوافزود: «الفیاض همچنین یکی از اعضای هسته بحران بود؛ هسته‌ای که نیروی قدس سپاه پاسداران از آن پشتیبانی می‌کرد. این هسته شامل رهبران پیشتر تحریم‌شده شبه‌نظامیان – از جمله قیس الخزعلی و حسین فلاح اللامی، و همچنین قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس، معاون کشته شده رئیس حشد الشعبی، وابسته به رژیم ایران بود».

مایک پمپئو در ادامه گفته است : «نیروهای حشدالشعبی همسو با ایران، همچنان کارزاری مرگبار را علیه فعالان سیاسی در عراق که خواستار برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه، احترام به حقوق بشر، و حکمرانی شفاف و پاسخگو هستند، ادامه می‌دهند».

او افزود: «اقدام امروز پیامی واضح است که ایالات متحده کنار مردم عراق در تلاش‌شان برای دستیابی به آزادی، عدالت، و دموکراسی می‌ایستد».

پیشتر نیز خبرگزاری  آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته بود  که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، یک روز پس از آغاز اعتراضات ضد دولتی در عراق با پروازی شبانه خود را به بغداد و سپس با هلیکوپتر به “منطقه سبز” پایتخت رساند.

در این گزارش به نقل از دو مقام ارشد امنیتی عراقی که در جلسه دیدار با سلیمانی حضور داشته‌اند و نخواسته‌اند نامشان فاش شود آمده است که قاسم سلیمانی با اشاره به نمونه سرکوب اعتراضات در ایران، راه و روش سرکوب اعتراضات را به  مقامات امنیتی عراق معرفی کرده است. سلیمانی گفته بود: «ما در ایران می‌دانیم چه رفتاری با معترضان بکنیم. این اتفاق در ایران افتاد و ما توانستیم آن را کنترل کنیم.»