ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برجامی، در بیانیه های جداگانه، به حکومت ایران هشدار دادند

خودداری حکومت ایران در اعطای دسترسی به بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای که قرار بود دوربین های نصب شده در کارخانه تولید سانتریفیوژ در کرج را تعمیر کنند، دوباره خشم دولت های ایالات متحده و کشورهای اروپای غربی را برافروخته و همگی یک صدا به رژیم ایران هشدار داده اند که اگر در این سرکشی بماند، پیامدهای خوش آیندی نخواهد داشت.

سخن از چهار دوربین نظارتی آژانس در کارخانه کرج است که ماه گذشته انفجاری در آنجا رخ داد که یک دوربین آژانس را از کار انداخت و به یک دوربین دیگر نیز آسیب رساند.

دو هفته پیش، به دنبال سفر عجولانه رافائل گروسی به تهران رژیم ایران موافقت کرد که حافظه پر شده دوربین ها در تاسیسات نطنز و نقاط دیگر تعویض شود و همزمان، متخصصان اعزامی از جانب آژانس، یک دورین در کارخانه سانتریفیوژ کرج را عوض کنند و به تعمیر دوربین دوم بپردازند.

در نتیجه این توافق بود که رژیم ایران از خطر انتقال پرونده اتمی ایران از شورای حکام به شورای امنیت سازمان ملل نجات یافت. ولی اکنون که خود را در ماورای این جریان احساس می کند، خلف وعده کرده و با این استدلال که تاسیسات کرج فوق العاده محرمانه است، به متخصصین آژانس اجازه ورود برای تعویض دوربین ها را نمی دهد.

غریب آبادی نماینده رژیم در مرکز آژانس در وین، ادعا کرد که دیدار از تاسیسات کرج در چارچوب توافق با رافائل گروسی نبوده است. او همچنین ادعا کرد که چون هنوز تحقیقات در مورد چگونگی انفجار در تاسیسات و مسئولان آن به انجام نرسیده، رژیم ایران اجازه بازدید نمی دهد.

دولت ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتشار سه بیانیه جداگانه این بدقولی رژیم ایران را یک امر وخیم تلقی کردند و خواستار پایان بخشیدن به آن شدند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود از حکومت ایران خواسته است که بدون فوت وقت ره قول خود عمل کند و به متخصصان آژانس امکان تعویض و تعمیر دو دوربین را بدهد. در این بیانیه قید شده که اجازه نظارت بر فعالیت اتمی رژیم ایران بخشی از تعهدات آن بر اساس پروتکل الحاقی می باشد.

همچنین دولت های بریتانیا، آلمان و فرانسه بیانیه مشترکی انتشار دادند که در آن خواستار پایان بخشیدن به خلف وعده و تعهدات از جانب رژیم ایران شدند. این سه کشور نگرانی شدید خود را از رفتار رژیم ایران بیان کرده و خواستار شده اند که هرچه زودتر به متخصصان آژانس اجازه دهد به تعمیر و تعویض دوربین ها بپردازند.

سه کشور از حکومت ایران خواستار شدند به همکاری کامل در سطوح بالا باز گردد تا بتواند مذاکرات را از سر گرفت و برای حل مشکلات کنونی به اقدام پرداخت.

همچنین، ایالات متحده نیز بیانیه جداگانه ای منتشر کرد و در آن به رژیم ایران هشدار داد که اگر از این خودسری دست برندارد، ایالات متحده به مشورت با هم پیمانان خود خواهد پرداخت تا برای اقدام مشترک علیه رژیم ایران، تصمیمات لازم را بگیرند.

آن چه ایالات متحده از آن به عنوان “تصمیمات لازم” نام می برد، می تواند حداکثر تصویب قطعنامه هشدار دهنده به ایران، از جانب شورای حکام آژانس باشد. ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل بر این گمان است که چنین تصمیمی از جانب شورا گرفته نخواهد شد، زیرا ایالات متحده و کشورهای اروپای غربی همچنان مایلند رژیم ایران را به میز مذاکره برجامی بازگردانند.

این تحلیلگر همچنین یادآوری می کند که موافقت رژیم ایران با نصب و تعمیر دوربین ها، هیچ گذشت واقعی نمی باشد. زیرا فعالیت های ضبط شده، همچنان در اختیار حکومت ایران می ماند و آژانس از دریافت آن محروم خواهد بود. بدین سان، رژیم ایران می تواند بدون هیچ گونه نظارت بین المللی، همچنان به فعالیت های اتمی غیرقانونی خود ادامه دهد و کنترلی بر آن نباشد.