ایالات متحده،   یک نهاد و فرد مرتبط با مجموعه محسن فخری‌زاده در وزارت دفاع ایران را تحریم کرد

محسن فخری زاده

دولت آمریکا اعلام کرد در راستای کارزار فشار حداکثری به ایران یک نهاد و فرد مرتبط با سازمان زیرمجموعه محسن فخری‌زاده در وزارت دفاع را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) اعلام کرد : “مجمع تحقیق و توسعه شهید میثمی”را به دلیل دخیل بودن در تحقیق درباره سلاح‌های شیمیایی و ارتباط با سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (سپند) تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری همچنین مهران ببری، رییس این مجتمع،‌ را نیز در فهرست تحریم قرار داده است.

سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح “سپند” پیشتر از سوی محسن فخری‌زاده،‌ مقام ارشد  سپاه پاسداران و برنامه هسته‌ای نظامی حکومت ایران که روز جمعه گذشته در آبسرد دماوند کشته شد‌، اداره می‌شد.

استیون منوچین،‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا،‌ نیز در زمینه این تصمیم جدید دولت ایالات متحده گفت: «ساخت سلاح‌های کشتار جمعی در ایران یک تهدید علیه امنیت همسایگان این کشور و جهان است».

او از ادامه مقابله آمریکا با تلاش‌های رژیم ایران برای ساخت سلاح‌های شیمیایی که تهران  و متحدانش ممکن است از آن برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کنند، خبر داد.

اوفک می‌گوید گروه شهید میثمی سازمان تابع “سپند” است و مسئولیت بسیاری از پروژه‌های آن را بر عهده داشته و هزینه‌های آن بالغ بر میلیون‌ها دلار بوده است.

ایالات متحده اعلام کرده است که در پی این تحریم  دارایی‌های گروه “شهید میثمی” بلوکه شده و همچنین نهادها و افراد آمریکایی از مبادله با آن منع می‌شوند.