ایالات متحده، ۱۹ شخص حقیقی و حقوقی مرتبط با رژیم سوریه را تحریم کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با انتشاربیانیه‌ای،  تحریم‌های جدیدی را علیه بخش نفت سوریه، نمایندگان مجلس و مقامات امنیتی این کشور وضع کرد و اعلام کرد: در پنجمین پاسداشت خون غیر نظامیانی حمله رژیم سوریه به دوما، ۱۹ شخص حقیقی و حقوقی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

در این بیانیه آمده است: «حدود پنج سال پیش در روز ۳۰ اکتبر ۲۰۱۵، نیروهای بشار اسد با حمایت ایران و روسیه حدود ۷۰ غیرنظامی را در جریان بمباران بازار دوما کشتند و بیش از ۵۰۰ تن را هم زخمی کردند».

مایک پمپئو با اشاره به این که این تحریم‌ها بر اساس قانون حفاظت از غیرنظامیان سوری، موسوم به قانون «قیصر» (سزار)، و اختیارات قانونی دیگر، توسط وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری آمریکا اعمال شده است، افزود: «تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ما که فرماندهان نظامی، نمایندگان پارلمان، نهادهای مرتبط با دولت سوریه، و تامین‌کنندگان مالی آنها را هدف قرار داده است، تاکیدی است بر این که رژیم اسد، تا چه حد نهادهای سوریه را فاسد کرده است».

همزمان، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه‌ای به جزئیات این تحریم‌ها پرداخت و  نوشت: افرادی مانند حسام بن‌احمد رشدی قاطرچی، ناصر العلی، غسان جودت اسماعیل، و همچنین نهادهایی چون شرکت پالایش نفت الرصافه، شرکت خصوصی نفت ارفادا، شرکت پالایش الساحل، و گروه مالی القابضه تحریم شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه،به نقل از  مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نوشت: «رژیم اسد یک انتخاب دارد: گام‌هایی برگشت‌ناپذیر به سمت حل و فصل مسالمت‌جویانه این نبرد بردارد که حدود یک دهه به درازا انجامیده است یا این که با تحریم‌های فلج‌کننده بیشتری مواجه شود.»

اطلاعیه این دو وزارتخانه می‌گوید که شرکت‌ نفتی ارفادا و شرکت کشتی‌رانی شالیزار با وزارت نفت سوریه در پالایشگاه استان جنگ‌زده رقه و بندر طرطوس همکاری می‌کنند.

ایالات متحده همچنین ژنرال غسان جودت اسماعیل، فرمانده حفاظت اطلاعات نیروی هوایی سوریه، و ژنرال ناصر العلی، رئیس اداره امنیت سیاسی سوریه از نهادهای متهم به سرکوب مخالفان حکومت اسد را تحریم کرده است.

این پنجمین دور تحریم‌های آمریکا علیه سوریه از اوایل تابستان امسال و وضع قانون «سزار» برای مقابله با حکومت اسد است. طبق این قانون، کمک‌های ایالات متحده برای بازسازی سوریه متوقف می‌شود و فشار بر دمشق افزایش می‌یابد تا بشار اسد را پاسخ‌گو سازد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که آخرین دور تحریم‌ها با یاد بیش از ۷۰ شهروند غیر نظامی وضع شده است که پنج سال پیش در جریان بمباران بازاری در دوما جان باختند. دوما شهری است در مجاورت دمشق که آن زمان تحت کنترل شورشیان سوری بود و سه سال بعد نیز طبق گزارش سازمان ملل متحد، مورد حمله شیمیایی قرار گرفت.