ایالات متحده،  ۷ میلیون دلار از دارایی‌های حکومت ایران در امارات را توقیف کرد

وزارت دادگستری ایالات متحده، با انتشار بیانیه ای  از توقیف ۷ میلیون دلار از دارایی های ایران برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم دولتی خبر داده و اعلام کرد این امر با همکاری مقام های قضایی و پلیس امارات، گرجستان و کره جنوبی انجام شده است.

او در ادامه اعلام کرد:  این مبلغ از محل توقیف دارایی های حاصل از نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران به دست آمده است .

در این بیانیه امده است که  این اقدام در پی تحقیقات جنایی درباره فعالیت های پیچیده یک شبکه گسترده صورت گرفته است.

در این راستا، یک شهروند آمریکایی به نام کنث زونگ به همراه سه شهروند ایرانی در فاصله سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ با کلاهبرداری از بانک های کره جنوبی و ارائه اطلاعات نادرست توانستند حدود یک میلیارد دلار از دارایی های ایران را به رغم تحریم های آمریکا به سراسر جهان از جمله آلاسکا منتقل کنند.

وزارت دادگستری آمریکا، در ادامه نوشته است : بخشی از این مبلغ به ارزش حدود ۲۰ میلیون دلار در سازمان سرمایه گذاری راس الخیمه در امارات عربی متحده سرمایه گذاری شده است.

بر این اساس، مبلغ هفت میلیون دلار توقیف شده به وسیله آمریکا، طی توافق مقام های قضایی ایالات متحده و امارات عربی متحده از محل این سرمایه گذاری به دست آمده است.

در این بیانیه به نام  شهروندان ایرانی اشاره ای نشده است اما  بر اساس این بیانیه، مقام های قضایی ایالت آلاسکا در سال ۲۰۱۶ علیه آقای زونگ به اتهام پولشویی و نقض تحریم های ایران کیفرخواست صادر کرده اند.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد:  ایالات متحده مبلغ هفت میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران را به صندوقی برای پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی «تروریسم بین‌المللی مورد حمایت حکومت‌ها» (تروریسم حکومتی) می‌پردازد.

وزارت دادگستری آمریکا در ادامه گفته است:  «هدف از این توطئه، نقض تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی وضع شده توسط ایالات متحده علیه رژیم ایران بود. در این توطئه چند شهروند ایرانی و شهروندان کشورهای دیگر دست داشتند و با کلاهبرداری حدود یک میلیارد دلار وجوه متعلق به ایران را به حساب‌هایی در سراسر جهان‌ منتقل کرده بودند».

دیوید برنز، دستیار موقت دادستان کل آمریکا، نیز در این بیانیه گفت: «قرار بود وجوهی که مشمول مقررات امروز شده‌اند، در خدمت عوامل خلافکار قرار گیرد؛ عواملی که می‌خواستند بر اساس یک نقشه پیچیده، تحریم‌ها علیه ایران – یکی از بزرگترین حامیان حکومتی تروریسم در جهان – را نقض کنند.»

در بیانیه وزارت خزانه‌داری همچنین آمده است که صندوق قربانیان تروریسم حکومتی توسط کنگره آمریکا ایجاد شده است. این صندوق ویژه پرداخت غرامت به افرادی است که توسط “تروریسم بین‌المللی مورد حمایت حکومت‌ها” آسیب دیده‌اند. از واقعه گروگانگیری سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ در ایران به عنوان یکی از نمونه‌های بارز این نوع تروریسم یاد شده است.