ایالات متحده:برای نجات لبنان، حزب الله نباید در دولت آینده بیروت عضویت داشته باشد

مصطفی ادیب،  مامور تشکیل کابینه جدید لبنان می‌گوید دولت او متشکل از شخصیت‌های تکنوکرات خواهد بود. اما مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت‌ خارجه ایالات متحده تاکید کرده که آمریکا با حضور حزب‌الله در دولت جدید لبنان مخالف است.

مصطفی ادیب،  سفیر پیشین لبنان در آلمان که مامور تشکیل دولت جدید در لبنان شده در یک سخنرانی تلویزیونی گفت:  او از این اصل حرکت می‌کند که دولت آینده با استفاده از کارشناسان شکل خواهد گرفت.

خانم اورتگاس در گفت و گو با شبکه العربیه گفت:  کاخ سفید مایل نیست که حزب‌الله بخشی از دولت آینده لبنان باشد.

او در ادامه افزود: “در سایه تهدیدات حزب‌الله” در صورتی که لبنان متعهد به انجام اصلاحات به صورت شفاف نباشد آمریکا نمی‌تواند مانند گذشته با این کشور تعامل کند.

یادآور می شود: تشکیلات حزب‌الله که از سوی جمهوری اسلامی تجهیز و تامین مالی می‌شود در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان قرار دارد.

از مدت‌ها پیش در لبنان یک جنبش اعتراضی گسترده علیه فساد و ناکارآمدی طبقه حاکم شکل گرفته که در کمتر از ۱۰ ماه دو نخست‌وزیر این کشور را وادار به کناره‌گیری کرده است.

خبرگزاری فرانسه، در این باره نوشت: مصطفی ادیب ۴۸ ساله ابراز امیدواری کرد هر چه سریع‌تر موفق به تشکیل تیم یک‌پارچه‌ای شود که بتواند بر انجام وظایف متعددی که پیش روی دولت قرار دارد متمرکز باشد.

پارلمان لبنان نیز چهار روز پیش  بر سر معرفی ادیب برای تشکیل کابینه و جانشینی حسان دیاب توافق کرد. دیاب پس از فاجعه مرگ‌بار انفجار در بندر بیروت که دست‌کم ۱۹۰ قربانی و هزاران مجروح برجا گذاشت مجبور به کناره‌گیری شد.

هم اکنون لبنان با شدیدترین بحران اقتصادی و سیاسی پس از جنگ‌های داخلی بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ روبروست و بسیاری از کارشناسان تشکیل یک دولت تکنوکرات را پیش‌شرط هر گونه تحول می‌دانند.

بانک جهانی نیز در گزارشی اعلام کرد:  خسارت‌های انفجار مهیب بندر بیروت را بین شش میلیارد و ۷۰۰ میلیون تا هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

این نهاد بین‌المللی اعلام کرده است که لبنان برای آغاز خروج از بحران به یک کمک فوری تا ۷۶۰ میلیون دلار نیاز دارد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که دو روز پس از انفجار بیروت از این شهر بازدید کرد انجام اصلاحات اساسی در ساختار قدرت را شرط کمک به لبنان اعلام کرده بود وی در سفر دوباره خود به بیروت گفت:  پس از مذاکره با گروه‌های مختلف و بازیگران اصلی صحنه سیاسی لبنان امیدوار است که مصطفی ادیب بتواند طی دو هفته دولت خود را تشکیل دهد.

مکرون به سیاستمداران لبنانی در بیروت هشدار داد که اگر مسیر تشکیل یک دولت تکنوکرات را هموار نکنند و تا یک ماه دیگر اصلاحات ساختاری را در دستور کار قرار ندهند نه تنها کمک‌ها به این کشور متوقف شود که تحریم‌هایی هم علیه آن وضع خواهد شد.

در همین رابطه مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده که ایالات متحده رای حمایت از لبنان با فرانسه همکاری نزدیکی می‌کند و انتظار دارد دولت جدید اصلاحات مورد نظر مردم را سریع‌تر به اجرا بگذارد.

پاریس بر خلاف واشنگتن تا کنون به صراحت خواستار کنار گذاشتن حزب‌الله از دولت جدید نشده اما برخی رسانه‌ها پس از سفر اول مکرون به بیروت گزارش داده بودند که محدود شدن نفوذ شبه‌نظامیان این گروه که خارج از کنترل دولت فعالیت می‌کنند یکی از پیش‌شرط‌های کمک به بازسازی و احیای اقتصاد ویران لبنان است.

گفته شده است که به تازگی انبار جدید نیترات آمونیم در بندر بیرون کشف شده است