«ایالات متحده از ادامه حملات اسرائیل به انبارهای اسلحه وابسته به ایران در عراق نگران است»

پس از آن که نیویورک تایمز از قول دو مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا نوشت که حمله به انبارهای اسلحه متعلق به رژیم ایران در عراق، توسط اسرائیل انجام گرفته است، اکنون برخی منابع اطلاعاتی ایالات متحده می گویند که ممکن است شماری از این انفجارها در اثر آتش سوزی ناشی از گرمای شدید بوده است. به گفته آشنایان امور، ممکن است این ارزیابی، تلاشی برای کاهش از اهمیت رویدادها باشد. ولی در هر حال، مقامات وزارت دفاع ایالات متحده ابراز نگرانی می کنند که ادامه این گونه حملات، ممکن است منافع ایالات متحده در عراق و جان سربازان آن کشور را به خطر اندازد.

با این همه، پرزیدنت ترامپ و وزیر خارجه او مایک پمپئو به سکوت در این زمینه ادامه می دهند و تا کنون واکنشی ابراز نکرده اند.

ارزیابی تازه ای که در واشنگتن انتشار یافته و آن هم ممکن است تلاشی برای کم اهمیت جلوه دادن ماجرای انفجار چهار انبار اسلحه رژیم ایران در خاک عراق باشد، این است که حملات از طریق هوایی و با کمک پهپاد نبوده، بلکه از زمین صورت گرفته است. منظور آن است که به سوی انبارها خمپاره شلیک شده و موجب بروز انفجارها گردیده است. ولی هنوز قرائنی به دست نیامده که این ارزیابی را تائید کند.

آگاهان می گویند که در عراق عوامل بسیاری وجود دارند که با هرگونه حضور نظامی رژیم ایران در کشورشان مخالفت می ورزند و خواهان پایان بخشیدن به آن هستند. به گفته آنان، حتی خود دولت عراق نیز باید از منهدم شدن چهار انبار اسلحه متعلق به سازمان های چریکی تحت فرمان رژیم ایران، خرسند باشد، زیرا موجب تقویت حاکمیت و سیادت ملی در آن کشور می شود.

مقامات رسمی عراق تا کنون درباره چگونگی اجرای این حملات، و همچنین چه کشور و یا نهادی عامل اجرای آن بوده، و این حملات با چه شیوه ای انجام گرفته، اظهار نظر نکرده اند. ولی نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق، انگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز کرد و این کشور را متهم ساخت. همچنین، معاون گروه چریکی حشد الشعبی عراق نیز که از رژیم ایران دستور می گیرد، اسرائیل را عامل انجام این حملات معرفی کرد و زبان به تهدید گشود. او ادعا کرد که اسرائیل این حمله را با یاری رسانی ایالات متحده انجام داده است.

متهم ساختن ایالات متحده در کنار اسرائیل، یکی از شیوه های تبلیغاتی شناخته شده حکومت اسلامی ایران است.

وزیر خارجه حکومت ایران، محمد جواد ظریف، هرگونه مسؤولیتی را در زمینه برپایی این انبارهای اسلحه انکار کرد و این ادعا را مطرح ساخت که انبارها، متعلق به ارتش عراق بوده است – و این در حالی که واکنش معاون فرمانده حشد الشعبی تائید کرده که انبارها به گروه های چریکی شیعه تحت چتر حمایت حشد الشعبی تعلق داشته است.

انکار ظریف در مورد مسؤولیت ایران، و نادیده گرفتن نقش احتمالی اسرائیل در رابطه با اجرای این حملات، حکومت ایران را از لزوم نشان دادن واکنش نظامی، معاف می سازد.

یک دیدگاه

 1. دست از وقت گذرانی و طلف کردن جان و مال مردم بردارید. مردم ایران جان به لب شده اند و اخوندها دارند کشور ما را به عنوان باج به این و ان میبخشند.
  اخوندهای گردن کلفت مفتخور صاحب مال و جان و کشور ما شده اند و ان هم با کمک داعم اجنبیان فرصت طلب که ماننند کفتاربه کمین نشسته اند که ایران ضعیف شده را پاره پاره کنند و ببلعند!

  اخوندها حقه باز ترین و دروغگوترین موجودات روی زمین هستند و با خونخواری مطلق در حال چپاول کشورمان میباشند.

  در شورش ۵۷ ایا اکثریت مردم ایران، که درشورش شرکت نکرده بودند، اگر شنیده بودند که ان شورش تدارکات نخست برای تکه تکه کردن خاک ایران است، همواره خاموش مینشستند؟ مطمعنن جواب «نه» است چرا که سربازان دلیر در ان زمان یک ذره از خاک ایران را به دست اجنبیان نبخشیدند! ما در تاریخ خود ثابت کرد ه ایم که جانمان مهمتر از خاک وطن نبوده است.

  اکنون دریای مازندران و خلیج فارس و بعضی از جزایرمان را رفته و رفتنی باید حساب کرد، جرا که اینها حتی خاک ما را میفروشند و با پولش جیب های گشادشان را پرتر میکنند. اما ما نشسته ایم و فقط دم از گشنگی میزنیم.

  پس حالا نبااید از خودمان بپرسیم که در این چند سال اخیر بزدل تر و خاعن تر از مردم ایران دیده ایم که اجازه این تجاوزها و یورش ها را به اجنبیان داخلی و خارجی داده باشند؟

Comments are closed.