ایالات متحده  از اقدام لتونی در تروریست شناختن حزب الله لبنان استقبال کرد

وزارت خارجه ایالات متحده، با انتشار بیانیه ای از اقدام کشور لتونی در تروریست شناختن کلیت حزب‌الله استقبال کرد و گفت این اقدام و تصمیم‌های مشابه از سوی سایر کشورها به “حزب‌الله و حامیانش در ایران” نشان می‌دهد عوامل این گروه دیگر نمی‌توانند برای ماموریت‌های خود از خاک اروپا استفاده کنند.

در این بیانیه آمده است، لتونی از اجرای تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله حمایت کرده و سفر اشخاص مرتبط به حزب‌الله را به این کشور اروپایی ممنوع اعلام کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده در ادامه بیانیه خود آورده است:  تداوم پیوستن کشورهای اروپا، آمریکای لاتین و سایر مناطق به تحریم‌کنندگان حزب‌الله از آغاز دوره‌ای جدید خبر می‌دهد و اتحادیه اروپا در این دوره جدید در حال رفع ایراد هایی است که در اثر تفکیک اشتباه شاخه‌های سیاسی و نظامی حزب‌الله به‌وجود آمده بود.

حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان پیشتر در گفت و گو با شبکه العالم وابسته به رژیم ایران اعلام کرد که تحریم‌ها و محدودیت‌های بانکی و مالی آمریکا هیچ تاثیری بر فعالیت این گروه ندارد چون بودجه حزب‌الله “به طور کامل” از طریق رژیم ایران تامین می‌شود.

نصرالله گفته بود که این تشکل همه نیازهای خود را “از خوراک و پوشاک تا موشک و راکت” به طور مستقیم از جمهوری اسلامی دریافت می‌کند.

حسن نصرالله در ادامه گفته بود : «بودجه حزب‌الله از ایران می‌رسد و هیچ طرفی ارتباطی با این موضوع ندارد. پول از ایران می‌رسد، مانند موشک‌هایی که با آن اسرائیل را تهدید می‌کنیم. از حضرت امام خامنه‌ای، دولت ایران و رئیس جمهور آن به خاطر حمایت بی‌دریغ از ما در سال‌های گذشته تشکر می‌کنیم. ما حقوق‌ها را می‌پردازیم و مشکلی در این زمینه نداریم.»

کنگره آمریکا چند ماه پیش طرحی را به تصویب رساند که مطابق آن بانک‌هایی که با حزب‌الله همکاری می‌کنند مشمول تحریم‌های این کشور می‌شوند.

بانک مرکزی لبنان پیشتر اعلام کرد که با توجه به مصوبه کنگره آمریکا، حدود ۱۰۰ حساب بانکی متعلق به اعضای حزب‌الله و تشکل‌ها و نهادهای مرتبط با آن را بسته است.