ایالات متحده از اقدام گواتمالا و استونی در قرار دادن حزب‌الله لبنان در فهرست تروریستی استقبال کرد

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ای از اقدام دولت گواتمالا و استونی در قرار دادن حزب الله لبنان در فهرست تروریستی استقبال کرده است.

استونی و گواتمالا هم به جمع کشورهایی پیوستند که حزب‌الله لبنان را در کلیت خود به طور رسمی یک سازمان تروریستی اعلام کرده‌اند.

اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی  با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که این کشور حزب‌الله لبنان را در تمامیت خود یک سازمان تروریستی می‌داند. و آن را عنوان تهدیدی جهانی، و از این رو تهدیدی برای امنیت استونی می داند .

او گفت:  استونی از راهکاری پیروی می‌کند که از سوی کشورهای آمریکا، بریتانیا، هلند، آلمان، لیتوانی و کشورهای دیگر در قبال حزب‌الله لبنان دنبال می‌شود.

در سال جاری، آلمان و لیتوانی نیز در اقدام مشابهی کلیت حزب‌الله را یک سازمان تروریستی ارزیابی کرده بودند.

مایک پومپئو در ادامه  افزود: این اقدام گواتمالا «گامی مهم است که به قطع توانایی حزب الله برای طرح حملات تروریستی و جمع آوری پول در سراسر جهان، از جمله در نیمکره غربی کمک خواهد کرد.»

او  بر این باور است که حزب‌الله مدافع مردم لبنان نبوده، بلکه یک سازمان تروریستی فراملی است که سیاست‌های مخرب حکومت اسلامی ایران را دنبال می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد  که حزب‌الله لبنان نیز همچون سازمان القاعده و “دولت اسلامی” (داعش) عملکردی بین‌المللی دارد.«ما از همه کشورها می‌خواهیم هر آنچه در توان دارند به کار گیرند تا مانع از عملیات حزب‌الله، بسیج نیرو و تامین مالی عملیات خود در کشورهایشان گردند».

گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل  نیز ضمن اعلام استقبال از پیوستن گواتمالا و استونی به جمع کشورهایی که حزب‌الله را در کلیت خود یک سازمان تروریستی می‌دانند، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرد که این سیاست را در پیش گیرند.

اگر چه  اتحادیه اروپا میان شاخه نظامی و شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان تمایز قائل می‌شود. اما  آلمان و لیتوانی در سال جاری، به طور رسمی کلیت حزب‌الله را به عنوان یک سازمان تروریستی ارزیابی کرده‌اند.

شایان گفته است که آلمان بریتانیا و هلند ازجمله کشورهای اروپایی هستند که هر دو شاخه حزب‌الله را به عنوان نهاد تروریستی به رسمیت می‎‌شناسد.

همچنین در بخش‌های دیگر جهان مانند آمریکای لاتین، آرژانتین حزب‌الله را موجودیت تروریستی نامیده و اموال آن را توقیف کرده است.

شایان گفتن است که مقام‌های آمریکا و متحدان واشنگتن از جمله عربستان سعودی و اسرائیل همواره نسبت به قدرت فزاینده حزب‌الله لبنان در گوشه و کنار جهان هشدار داده‌اند.

مایک پمپئو پیشتر نیز از همه کشورها خواسته است از تمامی امکانات خود استفاده کنند و مانع فعالیت حزب‌الله برای جذب نیرو و حمایت مالی شوند.