ایالات متحده از سازمان ملل می خواهد حماس را به عنوان یک گروه تروریستی و آدمکش محکوم کند

طرح جدید در مورد تروریستی شناختن حماس توسط سازمان ملل را خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در آن سازمان تدوین کرده

برای نخستین بار در تاریخ سازمان ملل، قرار است پیش نویس قطعنامه ای برای رای گیری مطرح گردد که در آن گروه حماس، یک سازمان تروریستی تلقی شده است. اکثریت قریب به اتفاق تصمیماتی که در مورد نزاع فلسطینی – اسرائیلی در نهادهای مختلف سازمان ملل تصویب گردیده، همیشه علیه اسرائیل بوده و ترور عربی را نادیده گرفته، و حق اسرائیل در دفاع از خود را انکار کرده است.

طرح جدید در مورد تروریستی شناختن حماس توسط سازمان ملل را خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در آن سازمان تدوین کرده و قصد دارد آن را به رای گیری بگذارد. خانم هیلی در پایان ماه آینده میلادی (دسامبر) از سمت سفیر ایالات متحده در سازمان ملل کناره گیری می کند.

در طرحی که خانم هیلی پیش نویس آن را تهیه کرده و قرار است پس از تکمیل و برخورداری از حمایت چند کشور دیگر، برای رای گیری به سازمان ملل سپرده شود، از جمله آمده است که حملات موشکی توسط حماس و دیگر سازمان های تروریستی از غزه علیه نواحی مسکونی در اسرائیل، به مفهوم کامل عملیات تروریستی به هدف کشتن افراد غیرنظامی می باشد و سازمان ملل باید قویا آن را نکوهش کند و حماس را یک سازمان تروریستی بنامد.

در این طرح همچنین از طرفین خواسته شده که شکیبایی نشان دهند و از واکنش های تهاجمی خودداری ورزند.

هنوز معلوم نیست طرحی که خانم هیلی در حال تنظیم آن است چه سرنوشتی خواهد داشت. معمولا در سازمان ملل یک اکثریت عددی علیه اسرائیل وجود دارد که موجب تصویب رشته تصمیماتی به سود فلسطینیان و از جمله سازمان های ترور می شود.

در طرحی پیشنهادی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، از جمله این رفتار حماس مورد نکوهش شدید قرار گرفته که منابع انسانی و مالی فلسطینیان را برای ساخت تونل های تهاجمی علیه اسرائیل، و نه برای رفاه اهالی غزه هزینه می کند.

قرار است این طرح آمریکایی هفته آینده در مجمع عمومی به رای گیری گذاشته شود