ایالات متحده از لغو حق مالکیت معنوی ساخت واکسن کرونا حمایت کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، طی سخنرانی در کاخ سفید  اعلام کرد که  ایالات متحده با هدف دسترسی گسترده‌تر مردم جهان به واکسن کرونا، از پیشنهاد ارائه شده در سازمان تجارت جهانی برای لغو حق مالکیت معنوی ساخت این واکسن حمایت می‌کند.

همزمان  کاترین تای، نماینده تجاری آمریکا، نیز در بیانیه‌ای حمایت رسمی ایالات متحده را از لغو مالکیت معنوی برای ساخت واکسن کرونا اعلام کرد.

تای با  تاکید بر حمایت ایالات متحده از حق مالکیت معنوی، خاطرنشان کرد واشنگتن در شرایط کنونی با هدف پایان دادن به همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ از لغو حق مالکیت معنوی برای واکسن‌های کرونا حمایت می‌کند.

خانم تای افزود: آمریکا در مذاکره‌های کتبی سازمان تجارت جهانی شرکت خواهد کرد تا لغو حق مالکیت معنوی در این زمینه لغو شود.

وی در عین حال هشدار داد که این مذاکره‌ها ممکن است زمان‌گیر شود. این تصمیم باید از سوی ۱۶۴ کشور عضو سازمان تجارت جهانی تصویب شود.

کوتاه مدتی پس از اعلام این خبر، ارزش سهام تعدادی از شرکت‌های ساخت واکسن کرونا کاهش یافت.

تدروس ادهانوم، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، هم در توییتی با ستودن تصمیم بایدن، آن را «لحظه‌ای ماندگار در مقابله با کووید-۱۹» خواند.

در حالی که بیش از ۱۰۰ کشور جهان بایدن را برای به اشتراک گذاشتن واکسن‌ها و فناوری‌های آمریکایی برای مقابله با شیوع کرونا تحت فشار قرار داده بودند، شرکت‌های داروسازی از این تصمیم ناخرسند هستند و هشدار داده‌اند چنین اقدامی توانایی این شرکت‌ها را در واکنش به همه‌گیری کاهش می‌دهد و ایمنی را به خطر می‌اندازد.

آمریکا و چند کشور دیگر پیش از این با انجام این مذاکره‌ها که از سوی هند و آفریقای جنوبی پیشنهاد شده بود مخالفت کرده بودند. در عین حال، بایدن در رقابت‌های انتخاباتی خود وعده داده بود از لغو حق مالکیت معنوی واکسن کرونا حمایت خواهد کرد.