ایالات متحده از ویران شدن ساختمان خبرنگاران در غزه انتقاد کرد، ولی سانسور خبری در غزه را نادیده گرفت

در واکنش به اعتراض های ایالات متحده و چند کشور دیگر دایر بر این که چرا اسرائیل ساختمان چند طبقه ای را در غزه بمباران کرد که در آن جا دفاتر چند خبرگزاری خارجی نیز قرار داشت، سخنگوی دفتر نخست وزیری اسرائیل فاش ساخت که این کشور اطلاعات بسیار محرمانه ای را برای دولت واشنگتن فرستاده که به خوبی ثابت میکند که طبقاتی از آن سازمان در اختیار ماموران نظامی و سایبری حماس بوده که در اجرای حملات علیه اسرائیل نقش داشته اند و چاره ای جز ویران کردن تجهیزات الکترونی و تعرضی آن ها نبوده است.

اسرائیل پیش از اجرای این بمباران، از طریق تماس با تلفن دستی اکثر افرادی که در آن ساختمان بوده اند، به آنها اطلاع داد که بهتر است هرچه زودتر و پیش از آغاز بمباران، محل را ترک گویند. بدین سان، با آن که یک ساختمان چندین طبقه فرو ریخت، ولی هیچ آسیب جانی وارد نیامد. در سراسر طول جنگ، اسرائیل می کوشد در عین حال که تاسیسات تعرضی را ویران می کند، به جان افراد، جز سرکردگان شناخته شدۀ عملیات تروریستی، آسیبی وارد نیاید.

پرزیدنت بایدن در تماس تلفنی با نخست وزیر اسرائیل، گله کرده بود که چرا مکانی در غزه مورد بمباران قرار گرفته که دفتر چند آژانس خبری بوده است. نتانیاهو در عین حال که از دوستی دولت ایالات متحده سپاسگزاری کرد، قول داد اطلاعاتی برای ایالات متحده بفرستد، که نشان می دهد یک یا چند طبقه این ساختمان، در اختیار ارتش سایبری حماس قرار داشته و در واقع یک ستاد نظامی بوده است.

اسرائیل توجه بسیار دارد که منابع اطلاعاتی آن برملا نشود و از این رو اطلاعات جامعی در این زمینه ارائه نداده است. ولی سخنگوی نخست وزیر گفت که به زودی اطلاعات بیشتری در این زمینه به کاخ سفید ارائه خواهد شد.

وزیر خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن نیز در سخنان شب گذشته خود (دوشنبه) تاکید کرد که فعالیت ازاد خبررسانی، یکی از اساس دموکراسی است و برای جامعه جهانی اهمیت  بسیار دارد و اسرائیل نباید آن را مختل کند.

آقای بلینکن در سخنان نسبتا توبیخ آمیز خود نسبت به اسرائیل، این واقعیت را فراموش کرد که در غزه سانسور خبری بسیار قوی برقرار است و همه گزارش هایی که توسط خبرگزاری های خارجی مخابره می شد، مورد سانسور است. همچنین، خبرنگاران خارجی حق ندارند آزادانه در غزه گردش کرده و به گردآوری اطلاعات بپردازند و فیلمبرداران، فقط باید در کنار بیمارستان ها مستقر گردند و از آوردن جنازه ها و یا آمبولانس های حامل زخمی ها فیلم بگیرند.

سخنگوی دفتر نخست وزیر اسرائیل گفت که در روزهای آینده اطلاعات بیشتری به صورت محرمانه به مقامات مسئول کشورها ارائه خواهد کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز درخواست مشابهی کرده بود، ولی بعید است اسرائیل منابع اطلاعاتی خود را به خطر اندازد و به این خواسته پاسخ گوید