ایالات متحده اعلام کرد:  افراد و شرکت‌های جدیدی را در ارتباط با کشتی‌رانی ایران تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:  افراد و شرکت‌های جدیدی را از چین، هنگ‌کنگ، امارات تا ایران در ارتباط با نقض تحریم‌های کشتی‌رانی حکومت  اسلامی به لیست سیاه خود اضافه کرد.

‎مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز اعلام کرد این کشور هفت شرکت و دو فرد را به خاطر همکاری با شرکت کشتی‌رانی رژیم ایران  تحریم کرده است.

در میان افراد تحریم شده نام محمدرضا خیابانی مدرس، رئیس شرکت کشتی‌رانی حکومت  اسلامی و حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه دیده می‌شود.

یادآور می شود که هر دو شرکت یاد شده قبلا توسط آمریکا تحریم شده بودند.

به گزارش سایت خزانه‌داری آمریکا، به غیر از این افراد، دو شهروند چینی و چهار نفر از هنگ‌کنگ به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نیز به لیست سیاه آمریکا اضافه شدند.

در ادامه بیانیه خزانه‌داری آمریکا آمده است که  شرکت‌های «ایران ترانسفو» و «ترانسفورماتور توزیع زنگان» را نیز که هر دو در حوزه تولید ترانسفورماتور فعال هستند، به همراه شرکت تولید فولاد خاص جیانگین چین و یک شرکت اماراتی در رابطه با ایران تحریم کرد.

تحریم‌های جدید ایالات متحده در حالی وضعی می‌شود که چهار روز بیشتر به پایان کار دولت دونالد ترامپ باقی نمانده است.

پرزیدنت ترامپ در چهارسال گذشته رویکردی تهاجمی در قبال ایران اتخاذ کرد و در اردیبهشت ۹۷ از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با تهران خارج شد و تحریم‌های وسیعی علیه حکومت  اسلامی وضع کرد.

این تحریم‌ها در دو سال گذشته باعث تشدید نابسامانی در اقتصاد ایران شده و به افزایش قیمت ارزهای خارجی و انواع کالاهای اساسی دامن زده است، ضمن اینکه تهران را از میلیاردها دلار درآمد نفتی محروم کرده است.