ایالات متحده اعلام کرد ما آماده هر حمله‌‌ای در سالگرد کشته شدن سلیمانی هستیم

در پی اصابت چندین راکت کاتیوشا به پیرامون سفارت آمریکا در بغداد، ژنرال فرانک مکنزی، فرماندهی ستاد مرکزی آمریکا در خاورمیانه، به فرماندهی ارتش عراق ابلاغ کرد که واشنگتن چنانچه منافعش به خطر بیافتد، سکوت نخواهد کرد.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از ژنرال مکنزی رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفته که چنانچه ایران در اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس دست به حمله‌ای علیه منافع واشنگتن بزند، کشورش “آماده واکنش” است.

او به سپهبد عبدالامیر یارالله رئیس ستاد ارتش عراق ابلاغ کرده است که ایالات متحده در برابر هرگونه تهدیدی علیه منافعش سکوت نخواهد کرد.

مکنزی در گفتگو با مقام نظامی عراقی در بغداد تاکید کرد که ادامه حملات راکتی علیه سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد و نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق به این دلیل است که گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران هشدار‌های آمریکا را جدی نمی‌گیرند.

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) همچنین خطاب به تعداد معدودی از خبرنگاران اظهار داشت که «ما آماده دفاع از خود، دوستان و هم‌پیمانانمان در منطقه هستیم و چنانچه ضرورت اقتضا کند آماده واکنش خواهیم بود».

مکنزی  افزود «می‌بینم که ما در وضعیت بسیار خوبی هستیم و هر چه ایرانی‌ها و هم‌پیمانان‌شان تصمیم بگیرند انجام دهند ما آماده واکنش خواهیم بود».

این مقام نظامی آمریکایی همچنین افزود که او به سوریه نیز رفته و در آنجا با نیروهای آمریکایی در پایگاه التنف در جنوب که در مثلث مرزی میان اردن و عراق و سوریه واقع شده دیدار کرده است.

یاد آور می شود در حمله‌ای که شدیدترین از نوع خود توصیف شده، روز گذشته سفارت ایالات متحده در منطقه سبز بغداد هدف حمله موشکی قرار گرفت و تعدادی راکت کاتیوشا به منطقه پیرامون سفارت اصابت کرد.

در پی این حمله، سخنگوی رسمی ارتش عراق گفت که «مافیای جنایت، شامگاه یکشنبه مجددا با حملات راکتی تاسیسات و منازل مسکونی غیرنظامی در منطقه سبز در بغداد را هدف قرار داد که منجر به وارد آمدن خسارت‌هایی به تعدادی از ساختمان‌های مسکونی، خودروها و ارعاب ساکنان این منطقه شده است».

سفارت آمریکا در بغداد نیز گفته است:  «این گونه حملات به تاسیسات دیپلماتیک را نقض قانون بین‌المللی و تعدی آشکار علیه حاکمیت دولت عراق است ، همه رهبران سیاسی و مسئولان دولتی عراقی باید اقدامات  لازم را برای جلوگیری از این گونه حملات و مجازات عاملان آن اتخاذ کنند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، نیز  در جلسه ویژه شورای وزیران که برای بررسی بودجه دولت فدرال عراق برای سال ۲۰۲۱ برگزار شده بود، گفت چنانچه یک اصلاحات بنیادین در سیستم سیاسی، اقتصادی و مالی عراق صورت نگیرد، این کشور وارد مرحله هرج و مرج شده و با فروپاشی کامل روبرو خواهد شد.

او گفت: « ما از سال ۲۰۰۳ تاکنون از بنیان غلطی که کل سیستم سیاسی و اجتماعی را با فروپاشی کامل تهدید می‌کند رنج می‌بریم».

الکاظمی افزود:«غیر منطقی است که ما تسلیم سیستم و فرمول‌های فاسد گذشته شویم لذا یا باید اوضاع را اصلاح کنیم یا مردم را گول بزنیم و به آنها بخندیم».