ایالات متحده اعلام کرد: ما تمام تحرکات حکومت ایران در منطقه و موشک‌های آن را زیر ذره‌بین داریم

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در گفتگویی اختصاصی با شبکه بی بی سی در ارتباط با مواضع مشترک اروپا با آمریکا درباره ایران  تاکید کرد کشورش به همراه همپیمانان خود مسائل دیگری از قبیل نفوذ منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی بالستیک تهران را از نزدیک زیر نظر داشته و بررسی خواهند کرد.

وی در حالی این سخنان را بیان میکند که در روزهای اخیر  نشانه‌های مثبتی از سوی دولت آمریکا و همچنین بایدن مبنی بر موافقت او با فراخوان اروپا برای پیوستن به مذاکرات ۱+۵ درباره پرونده هسته‌ای ایران، اعلام شده است .

در همین راستا آنتونی بلینکن نیز  در تازه‌ترین اظهارات خود گفته که «ایالات متحده آمریکا و اروپا بار دیگر به توافقی مشترک درباره ایران رسیده‌اند.

بلینکن تاکید کرده که کشورش همراه با هم‌پیمانان مسائل دیگری مثل نفوذ منطقه‌ای حکومت  ایران و برنامه موشک‌های بالستیک را زیر نظر دارند.

به باور بلینکن سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای اعمال «فشار حداکثری» بر ایران کارساز نبوده است و در واقع به وخامت مشکل انجامیده است.

بلینکن گفت:« ایران کنونی بیش از هر زمانی به تولید سوخت مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شده است».

فعالیت‌های رژیم ایران در منطقه و حمایت‌های آن از شبه‌نظامیان حوثی علاوه بر مسأله موشک‌های بالستیک نگرانی بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و غربی و از جمله آن آمریکا را برانگیخته است.

گفتنی است که حکومت  ایران در واکنش به خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها به تدریج بسیاری از تعهدات خود به توافق هسته‌ای را کاهش داده است.

این در حالی که  دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران اعلام آمادگی کرده به عنوان پیش شرط از ایران خواسته تا به طور کامل به تعهدات هسته‌ایش پایبند شود. اما حکومت ایران  تاکید کرده که پیش از پایبندی به تعهدات هسته‌ای در ابتدا باید تحریم‌های اعمال شده بر این کشور برداشته شود.