ایالات متحده امکان فرستادن نیروهای بیشتر به خلیج فارس را مورد بررسی قرار داده است

ایالات متحده امکان فرستادن نیروهای بیشتر به خلیج فارس را مورد بررسی قرار داده است

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا می گوید: برای ایجاد ثبات و آرامش در خلیج فارس تیم امنیت ملی ترامپ، در حال بررسی اعزام نیروی بیشتر به خاورمیانه است. شاناهان گفت که بررسی و برنامه ریزی برای انجام این امر همچنان ادامه دارد. این برنامه اگر عملی شود، موجب افزایش حضور سربازان آمریکای در حوزه خلیج فارس گردیده و احتمال درگیری جنگی را افزایش می دهد، ولی در همین حال، ایران و ایالات متحده بسیار مواظب هستند به اقدامی دست نزنند که آتش یک جنگ ناخواسته را شعله ور کند.

برخی تحلیلگران می کویند که ایالات متحده بر این امید است که نفس افزایش نیرو در خلیج فارس موجب ایجاد توان بازدارندگی شود و حکومت ایران از ادامه اقدامات تروریستی و اشوبگرانه دست بردارد.

شاناهان در ادامه سخنان خود گفت:  اهمیت خلیج فارس بر هیچ کس پوشیده نیست و در حال حاضر بیش از پانزده درصد نفت جهان از تنگه هرمز عبور می کند برای چنین شرایطی  باید امنیت منطقه را تامین کرد .

وی افزود: «ما باید برای شرایط بدتر از این هم آماده باشیم و به همین جهت به دنبال ” اجماع و حمایت بین المللی” در چنین موقعیتی هستیم.

به گفته مقام‌های مطلع، در بررسی اعزام نیروهای بیشتر به خاورمیانه، تمرکز بر «بازدارندگی و دفاع در برابر تجاوز ایران» است و اینکه چه نیروها و اقدامات ویژه‌ای برای این ماموریت مورد نیاز است. اعزام نیروی زمینی در حال حاضر مطرح نیست.

شاناهان گفت: برای اعزام نیروی نظامی به خاورمیانه، تمرکز بیشتر بر روی  افزایش توان موشک های‌ پاتریوت و اعزام هواپیماها و کشتی‌های جنگی برای افزایش بازدارندگی و توان دفاع در مقابل حملات موشکی ایران مطرح است.

به گزارش نیویورک تایمز مقامات ارشد امنیتی ملی آمریکا در کاخ سفید برای بررسی حملات اخیر به نفتکش‌ها، اعلام کردند که  پنتاگون در صدد اعزام نیروهای بیشتری به منطقه است.