ایالات متحده : اگر  تحریم تسلیحاتی حکومت ایران برداشته شود،اقدامات ویرانگری این رژیم  در منطقه گسترش خواهد یافت

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، دوباره تاکید کرد که در صورت برداشته شدن تحریم تسلیحاتی از حکومت ایران، اقدامات مخرب و ویرانگر تهران در منطقه افزایش خواهد یافت.

حسن روحانی نیز با لحنی تمسخر آمیزگفته است که ایالات متحده  برای تمدید تحریم تسلیحاتی حکومت ایران از شرق تا غرب «گدایی» می کند.

کلی کرافت در حساب توییتر، نوشت: «یک ماه پیش نیروهای ایالات متحده و متحدین آن یک کشتی حامل اسلحه ایرانی را که به حوثی‌ها ارسال شده بود را در آب‌های یمن کشف کردند».

کلی تاکید کرد که تلاش‌های ایران برای تسلیح حوثی‌ها تنها به طولانی‌تر شدن درگیری و جنگ در منطقه منجر می‌شود.

او گفت: « رژیم ایران هم‌اکنون با اینکه تحت محاصره شدید است به ایجاد درگیری و تنش ادامه می‌دهد «دیوانگی‌» است که باور داشته باشید که با برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اقدامات مخرب رژیم تهران افزایش نمی یابد».

پیشتر نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده از توقیف یک شناورِ حامل سلاح‌هایی با منشا رژیم ایران برای شبه نظامیان جنبش‌ انصارالله یمن خبر داد و  فاش کرد که این محموله شامل ۲۰۰ آرپیجی، بیش از ۱۷۰۰ کلاشینکف، ۲۱ موشک زمین به هوا ، چندین موشک ضد تانک و سایر سلاح و موشک دیگر بوده است.

پمپئو گفت: کشورش قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

او افزود:  «شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی حکومت ایران را تمدید کند تا از درگیری و منازعات بیشتر در منطقه جلوگیری شود».

پمپئو گفت:  «هیچ فردی نمی‌تواند باور کند که ایران سلاح‌های دریافتی را برای اهداف صلح‌آمیز به کار خواهد گرفت».

تحریم تسلیحاتی علیه ایران از ۱۳ سال پیش آغاز شد، اما طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در رابطه با توافق هسته‌ای ایران و غرب، اگر تهران به مفاد توافق هسته‌ای پایبند بماند، این تحریم ها قرار است در ۱۷ اکتبر امسال به پایان برسد، اما ایالات متحده با توجه به نقض‌های مداوم رژیم  ایران خواستار تمدید دائمی تحریم تسلیحاتی تهران  است.

از سوی دیگر چین و روسیه که از فروشندگان اصلی اسلحه به ایران هستند، خواهان برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی از حکومت ایران هستند.