ایالات متحده بانک مرکزی سوریه و همسر بشار اسد را تحریم کرد 

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: بانک مرکزی سوریه و همسر و شماری از نزدیکان بشار اسد به دلیل اقدامات آنها برای جلوگیری از دستیابی به یک راه حل سیاسی جهت پایان دادن به جنگ در سوریه، هدف تحریم قرار گرفتند.

در این بیانیه آمده است  که این تحریم‌های تازه در راستای پاسخگو کردن حکومت بشار اسد به دلیل ارتکاب جنایت علیه مردم سوریه٬ اعمال شد.

استیون منوچین، در این بیانیه گفته است ، وزارت خزانه‌داری از تمام ابزارهای خود برای افشای کسانی که در کنار حکومت اسد هستند و به این جنایات‌ ادامه می‌دهند، استفاده خواهد کرد.

او  همچنین گفته است که تحریم‌های جدید در راستای جلوگیری از سرمایه‌گذاری در مناطق تحت کنترل دولت سوریه است تا حکومت بشار اسد مجبور شود به نقض حقوق بشر در سوریه پایان دهد.

این تحریم‌ها علاوه بر بانک مرکزی سوریه، همسر و شماری از نزدیکان بشار اسد را هدف قرار دادند.

فواز الاخرس و سحر عطری، پدر و مادر اسما اسد همسر بشار اسد، و تعدادی از بستگان او نیز مورد تحریم قرار گرفتند.

فواز الاخرس، پزشک مشهور قلب و عروق، در بریتانیا و سحر عطری دیپلمات و دبیر اول سفارت سوریه در بریتانیا بود.

منوچین در ادامه گفته است:  لینا محمد نذیر از دفتر رئیس جمهوری سوریه به همراه همسرش مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در توییتی گفته است، ایالات متحده ۱۸ شخص و نهاد حقیقی و حقوقی وابسته به حکومت بشار اسد را مورد تحریم قرار داد تا فشار بر حکومت سوریه برای پایان دادن به جنگ در این کشور را تشدید کند.

مایک پومپئو تاکید کرده است که آمریکا همچنان در راستای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل در کنار مردم سوریه ایستاده است.

بر اساس قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۱۳۹۴، طرفین درگیر در نبردهای سوریه باید چارچوبی شامل «سه سبد» یا سه حوزه بحث را دنبال کنند: اداره کشور، قانون اساسی و انتخابات.

جنگ داخلی سوریه حدود ۹ سال پیش  آغاز شده و طی سال‌های گذشته با صدها هزار قربانی، آوارگی دست‌کم نیمی از جمعیت کشور، و خسارت‌های شدید وارد شده به شماری از مراکز اقتصادی، شهری و مناطق باستانی سوریه، ادامه پیدا کرده‌است.