ایالات متحده  برای برقراری صلح در یمن تیم  ویژه خود را به این منطقه فرستاد

وزارت خارجه آمریکا  با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تیم لندر کنینگ، فرستاده ویژه این کشور در امور یمن،  روز گذشته (آدینه ) ، در راستای اعمال فشار برای پذیرش طرح آتش‌بس یمن و انجام مذاکرات در جهت حل و فصل این بحران، راهی خاورمیانه شده است.

در این بیانیه آمده است که انتظار می‌رود سفر لندرکینگ به خاورمیانه شامل دیدارهایی با رهبران شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران باشد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود ه است که فرستاده این کشور به یمن و مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل، با رهبران بلندپایه منطقه‌ای دیدار خواهند کرد تا در مورد تلاش‌های جاری برای دستیابی به توافق صلح گفت‌وگو کنند.

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، نیز اعلام  کرد که ۸ پهپاد بمب‌گذاری‌شده حوثی‌ها را در مسیر مناطق مسکونی پادشاهی سعودی، رهگیری و منهدم کرده است.

پیکارجویان حوثی در حملات دو روز پیش  خود کوشیدند دو دانشگاه جیزان و نجران را مورد هدف قرار دهند.

ائتلاف عربی نیز علاوه بر رهگیری و انهدام این پهپادها، اعلام کرد یک فروند موشک بالستیک حوثی‌ها که از صنعاء شلیک شده بود، در منطقه الجوف سقوط کرد.

این در حالی است که وزارت انرژی سعودی اعلام کرد که حملات خرابکارانه حوثی‌ها ی وابسته به حکومت ایران ، سواحل و آب‌های منطقه را با بحران‌های زیست‌محیطی مواجه کرده و این اقدامات روند تامین انرژی جهان را مورد هدف قرار داده است. این وزارت اصابت یک پرتابه به ایستگاه فرآورده‌های نفتی جازان را محکوم کرد.

این حملات حوثی‌ها با انتقادات بین‌المللی گسترده مواجه شد. سازمان همکاری‌های اسلامی تنش‌آفرینی حوثی‌ها و تلاش برای حمله به جازان و نجران را محکوم کرد.

دولت قانونی یمن نیز در واکنش به تشدید حملات موشکی وپهپادی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران علیه مناطق مسکونی و غیرنظامیان در پادشاهی عربی سعودی، ادامه این اقدامات تروریستی را نشان‌دهنده موضع واقعی این گروه شبه‌نظامی در قبال صلح و سرسپردگی آنها به توطئه‌های ایران دانست.

راجح بادی سخنگوی رسمی دولت یمن نیزدر این باره  تاکید کرد که تنش آفرینی حوثی‌ها به دستور به اصطلاح سفیر نظامی حکومت ایران  در صنعا انجام می‌گیرد.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، نیز گفته است  که تشدید حملات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به مناطق مسکونی و غیرنظامیان در سعودی و همچنین تلاش ناکام برای هدف قرار دادن دو دانشگاه جازان و نجران و ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در جازان تنها چند روز پس از ارائه ابتکار سعودی، تاکیدی بر موضع حقیقی این گروه شبه‌نظامی در قبال صلح و سرسپردگی آنها به توطئه‌های ایران است.