ایالات متحده  برای تحریم سرکوب‌گران اعتراضات آبان ۹۸طرح جدید ی را اجرا خواهد کرد 

منابع آگاه در واشنگتن می گویند که:  ایالات متحده تا هفته آینده، مقامات امنیتی و دولتی و ده‌ها نهاد ایرانی که در سرکوب و کشتار غیرنظامیان اعتراضات  آبان ماه ۹۸  دست داشته‌اند را تحریم خواهد کرد.

رویترز، در ادامه نوشت:  این منابع که خواسته‌اند نام‌شان فاش نشود گفته‌اند این تحریم‌ها در سالگرد سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ وضع خواهند شد که این رویداد خونین‌ترین سرکوب‌ اعتراضات مردمی از انقلاب ۵۷ تاکنون در نظر گرفته می‌شود.

در این گزارش آمده است:   وزارت خارجه آمریکا و هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکنون از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

این منابع آگاه گفته‌اند کار تهیه این تحریم‌های از چند ماه پیش شروع شده بود .

رویترز پیشتر نیز به نقل از سه مقام وزارت کشور ایران گزارش داده بود که طی دو هفته تظاهرات مردمی آبان ۹۸ در اعتراض به گرانی ناگهانی سوخت، حدود هزار و ۵۰۰ نفر، از جمله ۱۷ نوجوان و ۴۰۰ زن کشته شدند.

این در حالی است که وزارت کشور ایران اعلام کرده بود که در این اعتراضات حدود ۲۲۵ نفر کشته شده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، نیز هم‌زمان با اولین سالگرد اعتراضات آبان‌ماه در گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد رژیم ایران  به‌جای پاسخگو کردن مسئولان سرکوب اعتراضات سال گذشته، همچنان به نقض جدی حقوق معترضان ادامه می‌دهد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل با استناد به شهادت‌های معتبری که از تعدادی از هزاران بازداشت‌شده دریافت کرد، نوشته است: «ماموران رسمی حکومت اقدام به شکنجه‌های جسمی و روانی معترضان می‌کردند تا آنها را به اعترافات اجباری وادارند».

رحمان افزود: «سپس تنها با استناد به همین اعترافات اجباری، برخی بازداشت‌شدگان به احکام سنگین و حتی اعدام، محکوم شدند».

حکومت ایران از هر روشی برای جلوگیری از قیام های احتمالی فروگذار نیست، از هم اکنون شمار زیادی از فعالان سیاسی و افرادی که در سال گذشته بازداشت شده بودند را دوباره احضار و به آنان هشدارداده اند . سپاه پاسداران نیز تحت عنوان  حمایت از ستاد مقابله با کورونا در سراسر پایگاه های خود در ایران نیروهای ضد شورش را مستقر کرده است .