ایالات متحده برای ۱۴ نفر ایرانی به دلیل نقض حقوق بشر منع روادید اعمال کرده است که نام یک تن انتشار یافت 

نام یکی از ۱۴ نفر ایرانی که ایالات متحده به دلیل نقض حقوق بشر منع روادید اعمال کرده است انتشار یافت.

او حجت‌الله خدایی سوری، نام دارد و رئیس پیشین زندان اوین قزلحصار و رجایی شهر بوده و همچنین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز بوده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد به مناسبت روز یادبود قربانیان تروریسم، آمریکا برای ۱۴ شهروند ایرانی و اعضای خانواده آنها به دلیل دخیل بودن در نقض فاحش حقوق‌بشر محدودیت ویزا اعمال می‌کند.

در این بیانیه آمده است که ۱۳ نفر از این افراد کسانی بودند که در یک ترور در سوئیس در سال ۱۹۹۰ نقش داشتند و نفر بعدی حجت‌الله خدایی سوری، رئیس پیشین زندان اوین است.

این بیانیه زندان اوین را «مترادف شکنجه و رفتارها و تنبیه‌های بی رحمانه، غیر انسانی و تحقیرآمیز» توصیف کرده است

اتحادیه اروپا ، نیز حجت‌الله سوری را به عنوان رئیس زندان اوین در موارد نقض جدی حقوق بشر  همچون ضرب و شتم و آزار روانی زندانیان،  در ۱۸ مهر ۱۳۹۰ تحریم کرد. . این اتحادیه اعلام کرده است که او اجازه ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را نخواهد داشت و دارایی‌های احتمالی‌اش در این کشورها توقیف می‌شود.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا افزود این تحریم‌ها به منزله پیامی است که ایالات متحده برای حمایت از قربانیان حکومت  اسلامی در سراسر جهان ارسال می کند.

وزارت خارجه ایالات متحده در ادامه به نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و گفت: «آمریکا همچنان رژیم ایران را تحت فشار قرار خواهد داد تا با مردم خود با احترام و کرامت برخورد کند».