ایالات متحده: بررسی فروش جنگنده های اف ۳۵ به امارات ادامه دارد. نتانیاهو: مخالفیم

پرزیدنت ترامپ در سخنانی در برابر روزنامه نگاران گفت که هنوز موضوع فروش هواپیماهای جنگنده اف ۳۵ به امارات عربی متحده منتفی نشده و این امر همچنان در دستور روز قرار دارد. این مساله در روزهای اخیر، در کنار ابراز آمادگی امارات برای برقراری روابط با اسرائیل، در ابعاد گسترده مطرح بود و در اسرائیل نیز یکی از موضوعهای مورد بحث و مناظره می باشد.

پرزیدنت ترامپ در همایش رسانه ای شب گذشته، ضمن آن که از ادامه تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران سخن گفت، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت که دولت واشنگتن هنوز درباره تقاضای امارات برای خرید چندین فروند جنگنده رادارگریز از نوع اف ۳۵ تصمیم نهایی نگرفته و این موضوع همچنان مطرح است.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که انتظار امارات به لغو تحریم فروش جنگنده های مدرن از جانب ایالات متحده، یکی از انگیزه های برقراری روابط با اسرائیل بوده است.

نخست وزیر اسرائیل روز گذشته (چهارشنبه) دوباره گفت که اسرائیل نسبت به این درخواست سیاست خود را تغییر نداده و همچنان با مسلح شدن همسایگان عرب به جنگ افزارهای توازن شکن مخالف است.

پرزیدنت ترامپ نگفت که آیا دولت واشنگتن این تقاضای امارات را می پذیرد، ولی در عین حال گفت که این درخواست همچنان مطرح است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت که نمایندگان نظامی آمریکایی در یک نشست کاملا محرمانه، به تشریح خصوصیات اف ۳۵ برای فرماندهان ارتش امارات پرداخته اند.

این خبر شاید نشان آن باشد که ایالات متحده در این زمینه مخالفت اصولی ندارد، ولی ممکن است اوضاع امروز را برای فروش جنگنده ها مناسب نداند.

رئیس جمهوری آمریکا در همایش رسانه ای گفت: کشورهایی که پول دارند و امکان خرید دارند، می توانند تقاضاهای خود را مطرح سازند. ولی در مورد امارات، هنوز تصمیمی گرفته نشده است. یک مقام کاخ سفید نیز گفت که این موضوع همچنان در دست بررسی می باشد.

منشه امیر در این زمینه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: در حالی که نخست وزیر اسرائیل به مخالفت ادامه می دهد، برخی کارشناسان امور امنیتی اسرائیل، آن را خطرناک نمی دانند. ولی نتانیاهو همچنان بر این سیاست اصرار می ورزد که باید از فروش تجهیزات توازن شکن به کشورهای عرب جلوگیری کرد. این سخنان در حالی بیان می شود که نتانیاهو سال پیش با فروش سه فروند زیردریایی ساخت آلمان به ارتش مصر موافقت کرد – امری که با اعتراض برخی محافل راستگرای اسرائیل روبرو شد.

احتمال فروش جنگنده های اف ۳۵ به امارات در حالی مطرح است که ایالات متحده تصمیم قاطع دارد برای ادامه تحریم های خرید یا فروش اسلحه از جانب حکومت ایران  همچنان تلاش کند

در یک گزارش اسرائیلی گفته شده که نتانیاهو بدون اطلاع بنی گانتس وزیر دفاع، دبیرکل شورای امنیت ملی اسرائیل را مامور کرده بود که با فرماندهان نیروی هوایی ارتش، درباره احتمال فروش جنگنده ها به امارات، محرمانه رایزنی کند.

آگاهان گفتند که این رفتار نتانیاهو نشان دیگری از عدم همکاری در داخل دولت بین احزاب ائتلافی می باشد. پیشتر نیز گفته شده بود که نتانیاهو تماس های دیپلماتیک با امارات عربی متحده برای شناسایی اسرائیل را از بنی گانتس وزیر دفاع و جایگزین نخست وزیر و همچنین از شخصیت شماره در حزب آبی و سفید، یعنی گبی اشکنازی وزیر خارجه، پنهان نگاه داشته بود.