ایالات متحده برنامه خود را برای پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی، به سران پنج کشور عربی ارائه می کند

دو هفته پیش، حکومت خودگردان اعلام کرد که از پذیرفتن کمک مالی ایالات متحده به نهادهای امنیتی خود که مسؤل همکاری امنیتی با اسرائیل هستند خودداری می ورزد

به گفته محافل خبری در واشنگتن، ایالات متحده قصد دارد برنامه صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را در آینده ای نه چندان دور رونمایی کند. این برنامه، در مرحله نخست به سران پنج کشور عربی ارائه خواهد شد تا نسبت به آن دیدگاه های خود را بیان کنند.

پرزیدنت ترامپ، در جریان مبارزات انتخاباتی دو سال پیش و بلافاصله پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری، گفته بود که در فرصت کوتاهی برنامه ای برای پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان ارائه خواهد کرد که به این نزاع دیرین، برای همیشه پایان دهد.

پرزیدنت ترامپ، طرح خود را “معامله قرن” نامیده بود. ولی تنظیم و ارائه آن حدود دو سال به درازا کشید و اکنون اعلام می شود که مراحل پایانی آن انجام شده و به زودی به سران پنج کشور مهم عربی ارائه خواهد شد.

در ادامه خبر آمده است که قرار است مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در امور خاورمیانه، و همچنین فرستاده ویژه به خاورمیانه، به زودی به منطقه بیایند و در دیدار با رهبران کشورهای عربی، این طرح را برای بررسی و اظهار نظر به آنان ارائه کنند.

سران حکومت خودگردان فلسطینی از نقش ایالات متحده در این رابطه ابراز ناخشنودی می کنند. حکومت خودگردان، از هنگامی که به دستور پرزیدنت ترامپ، سفارتخانه آمریکا به اورشلیم منتقل شد، نسبت به نقش ایالات ت متحده ابراز بدبینی می کنند و حتی آمریکا را تحریم کرده اند.

دو هفته پیش، حکومت خودگردان اعلام کرد که از پذیرفتن کمک مالی ایالات متحده به نهادهای امنیتی خود که مسؤل همکاری امنیتی با اسرائیل هستند خودداری می ورزد. آگاهان گفتند که علت این امر آن است که حکومت خودگردان نمی خواهد برخی دخالت های آن در انجام ترور علیه اسرائیل افشا شود و ناچار گردد نسبت به ایالات متحده پاسخگو باشد.

همچنین اعلام شد که حکومت خودگردان از دریافت پولهایی که اسرائیل به عنوان گمرکی از کالاهای وارداتی فلسطینیان اخذ کرده، در صورتی که اسرائیل مبلغی از آن را برداشت کند، خودداری می ورزد. این مبلغ هر ماه حدود یکصد میلیون دلار است و اسرائیل تا کنون آن را به طور کامل به حکومت خودگردان منتقل ساخته است.

ولی در ماه های اخیر، برخی وزیران کابینه اسرائیل خواستار شده اند که مبالغ پرداختی حکومت خودگردان به تروریست های زندانی در اسرائیل و به خانواده های تروریست های هلاک شده، از این پول ها کسر شود.

محافل فلسطینی گفتند که محمود عباس به بانک های خود در کرانه باختری دستور داده که اگر مبلغ ارسالی به صورت کامل تحویل داده نشود، از دریافت آن خودداری کنند.

آشنایان امور گفتند که مبلغ گمرکی هایی که به ماه ژانویه مربوط می شود، به طور کامل به کرانه باختری منتقل شده است.

اسرائیل می گوید مبالغی که حکومت خودگردان به تروریست های زندانی و خانواده های آنان می پردازد، یکی از عوامل اصلی تشویق تروریسم و سوءقصد به جان شهروندان اسرائیل است. در گزارش ها آمده بود که مبلغ پرداختی، هر سال از ۲۰۰ میلیون دلار فراتر می رود.