ایالات متحده به حکومت ایران، هشدار داد: در برابر هر عملی که در منطقه انجام دهد با عمل مشابه ما مواجه خواهد شد

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده ، در کنفرانس خبری به حکومت ایران هشدار داد با اینکه چالش هسته‌ای تهران  برای آمریکا جنبه فوری دارد اما پیشنهاد تاکتیکی ایالات متحده به تهران عمل در مقابل‌ عمل است.

ظریف پیشتر گفته بود که حالا توپ در زمین آمریکاست ما منتظر امریکا هستیم ، مرحله به مرحله وارد می شویم

پرایس در ادامه افزود:  « بگذارید شفاف بگویم. تهران تحت فشار قابل ملاحظه تحریم آمریکا و فراتر از آن قرار دارد. من دیروز گفتم که برای ما چالش هسته‌ای حکومت ایران فوری است. من درباره پیوستن فوری آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک صحبت نمی کنم بلکه این کار برای ما مثل یک تاکتیک است تا به هدف استراتژیک دست یابیم. این هدف این است که مطمئن شویم ایران هرگز نتواند تحت هیچ شرایطی به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

وی در ادامه گفته است: : پرزیدنت بایدن چه در مقام رئیس جمهوری و چه پیشتر به عنوان کاندیدا این موضوع را به صراحت تاکید کرد ه بود که راه موثر در این زمینه، دیپلماسی است. به همین دلیل است که ما راه تاکتیکی را روی میز قرار دادیم که «پیروی در برابر پیروی» است، یعنی اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود در قالب برجام عمل کند، آمریکا نیز آماده خواهد بود که اقدامی مشابه انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توضیح این تاکتیک گفت: اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود در قالب برجام عمل کند، آمریکا نیز آماده خواهد بود که اقدامی مشابه انجام دهد.

پرایس در ادامه افزود که در صورت رسیدن به توافق، سپس دو طرف می‌توانند به دنبال تقویت و طولانی کردن آن توافق باشند و درباره مسائلی مثل رفتارهای مخرب ایران بحث کرد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر رژیم ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

پرایس دو روز پیش نیز گفته بود که صبر ایالات متحده در مورد بازگشت حکومت  ایران به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نامحدود نیست.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.