ایالات متحده به حکومت ایران هشدار داد و گفت: رژیم ایران باید فورا نفتکش توقیف‌شده را آزاد کند

سپاه پاسداران دیروز (پنجشنبه ) اعلام کرده بود که یک نفتکش خارجی رابه گفته آنان به اتهام حمل سوخت قاچاق  در خلیج فارس توقیف کرده است

وزارت خارجه آمریکا توقیف یک نفتکش خارجی در خلیج فارس، توسط سپاه پاسداران را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری این کشتی شد. سپاه پاسداران می گوید که این نفتکش حامل نفت قاچاق بوده و طبق دستور دادستانی ایران متوقف شده است. این ادعا با سخنان پیشین وزارت خارجه ایران تناقض دارد که ادعا کرده بود این نفتکش دچار نقض فنی شده بود و از این رو به آب های ایران کشانده شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پیامی نوشتاری اعلام کرد: «ایران باید به این اقدام غیرقانونی خود پایان بدهد و خدمه شناوری را که بنابر گزارش‌ها توقیف کرده فورا آزاد کند».

عباس موسوی سخنگوی خارجه حکومت ایران پیشتر ادعا کرده بود که نفتکش خارجی ریاح محموله قاچاق سوخت داشته است که سپاه پاسداران متوجه قاچاق این نفتکش شده و آنرا توقیف می کند.در حالیکه همین سخنگو پیشتر گفته بود که این نفتکش دچار نقص فنی شده و برای تعمیرات به سمت آب‌های ایران هدایت شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این پیام گفته است: «ایالات متحده تداوم اقدامات ایذایی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه شناورها را قویا محکوم می‌کند».

سپاه پاسداران دیروز (پنجشنبه ) اعلام کرده بود که یک نفتکش خارجی رابه گفته آنان به اتهام حمل سوخت قاچاق  در خلیج فارس توقیف کرده است ، بخش‌های برون‌مرزی تلویزیون حکومتی ایران نیز با انتشار فیلمی از توقیف نفتکش ریاح که  با پرچم پاناما تردد می‌کرده است را نشان دادند .

نکته قابل توجه این است که امارات می گوید این نفتکش متعلق به کشورش نیست و هیچ کدام از خدمه نفتکش نیز اماراتی نمی باشند .

به گزارش رویترز کشتی نفتی ربوده شده “ریاح” بین دبی و شارجه در سواحل شرقی امارات تردد می‌کرده واین کشتی نفتکش حامل پرچم پاناما بود و در حال عبور به سمت بندر فجیره در سواحل امارات بوده که ناپدید شده است.

برخی منابع خبری می گویند احتمال می رود که حکومت ایران بخواهد یک عمل متقابل در برابر کشتی ایرانی که بریتانیا در تنگه جبل الطارق توقیف کرده است، انجام داده باشد. علی خامنه ای نیز دراین باره گفته بود  که ما عمل متقابل به مثل به این اقدام بریتانیا انجام خواهیم داد.

در ادامه تحریم های آمریکا علیه ؛ ‘دو کشتی ایران به خاطر سوخت در برزیل متوقف شده اند. به گزارش خبرگزاری رویترز ، دو کشتی باربری حکومت  ایران چند هفته است که به خاطر تحریم های آمریکا در برزیل قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند.

شرکت نفت پتروبراس دولت برزیل  اعلام کرد: به خاطر تحریم های ایالات متحده علیه حکومت ایران، از تامین سوخت دو کشتی باوند و ترمه خودداری کرده است.

مقامات بندر برزیل گفته اند که این دو کشتی یاد شده چند ماه پیش محموله های “اوره”  که در تولید کود شیمیایی کاربرد دارد . برای برزیل آوردند و قرار بود که با بیش از۱۱۶ هزار تن ذرت به ایران بازگردند. حکومت ایران یکی از بزرگترین خریداران محصولات کشاورزی برزیل در زمینه ذرت است است.

دولت واشنگتن پیشتر صادرات محصولات غذایی به ایران را تحریم نکرده اما صنایع کشتیرانی و پتروشیمی این کشور را هدف تحریم های گسترده ای قرار داده است.

برخی منابع خبری می گویند اگر دو کشتی ایرانی قادر به تامین سوخت نباشند، رژیم ایران به عنوان آخرین راه حل  احتمالا باید برای آنها سوخت ارسال کند.