ایالات متحده به دلایل امنیتی شمار کارمندان شاغل در عراق را کاهش داد

شبکه خبری” العربیه” در واشنگتن،  از کاهش تعداد کارمندان آمریکایی شاغل در عراقی به دلایل امنیتی، خبر داد و نوشت: روند کاهش  تعداد کارمندان آمریکایی شاغل در عراق از چند روز پیش آغاز شده است.

یادآور می شود که طی سال جاری سفارت الایات متحده و دیگر مواضع نظامی آمریکایی در عراق با دهها فروند راکت شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران هدف قرار گرفت.

این در حالی است که یک مقام مسئول در وزارت خارجه ایالات متحده توضیح داد که این وزارت‌خانه همگام با ماموریت‌هایش و متناسب با فضای امنیتی محلی و اوضاع بهداشتی و حتی روزهای تعطیل به طور مداوم در مواضعش در سفارت‌خانه‌های و کنسولگری‌ها در تمامی نقاط جهان بازنگری می‌کند.

او همچنین تاکید کرد که سلامت و ایمنی کارمندان دولت آمریکا، شهروندان ایالات و امنیت مراکز و تاسیسات آمریکایی در راس اولویت‌ها قرار دارند.

این مقام آمریکایی در ادامه گفت:« ما درباره جزئیات هر گونه تعدیل‌های انجام شده اظهار نظر نمی‌کنیم اما همواره به شراکت دیپلماتیک قوی با عراق ادامه داده و سفیر تولر در عراق خواهند ماند و سفارت (آمریکا) در بغداد به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد».

همزمان  یک مقام ارشد عراقی به خبرگزاری “فرانس پرس” گفته است  که تصمیم به کاهش تعداد کادر دیپلماتیک آمریکایی در عراق بنا به دلایل امنیتی اتخاذ شده است.

این مقام ارشد عراقی که نخواست نامش فاش شود، گفت:« کاهش اندکی در تعداد (کارمندان) و بنا به نگرانی‌‌های امنیتی از سوی طرف آمریکایی انجام شده است. ممکن است بازگردند- این تدابیر امنیتی موقت است».

او همچنین افزود:« ما از قبل از این مطلع بودیم و کادر دیپلماتیک بلند پایه‌ای و از جمله آنها سفیر خواهند ماند. این قطع روابط دیپلماتیک نیست».

در همین زمینه یک مقام ارشد عراقی دیگر نیز گفت که این اقدام آمریکا با هدف “کاهش خطرات” صورت می‌گیرد.

گفتنی است که هیچ کدام از مقامات عراقی، تعداد کارمندان آمریکایی که بنا به این تصمیم کاهش یافته‌اند را مشخص نکردند.

واشنگتن همواره گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران را مسئول راکت‌پراکنی و حمله با تله‌های انفجاری دانسته و در واکنش به آن مقرهای «گردان‌های حزب‌الله» عراقی را بمباران کرده است.

با ادامه حملات راکتی به سفارت آمریکا و مقرهای نیروهای آمریکایی و بین‌المللی مستقر در عراق ایالات متحده تهدید به بستن سفارت آمریکا در بغداد کرد و به دولت عراق مهلت داد تا این اقدامات گروههای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در خاک این کشور را متوقف کند.

یک مقام ارشد غربی نیز همچنین در گفتگو با “فرانس پرس” گفته است که ایالات متحده در حال بررسی سه  گزینه است که از جمله آنها خروج جزئی از عراق است.

این مقام ارشد غربی گفت « آنها طرحی را در دست بررسی دارند که به موجب آن تنها سفیر و کادر دیپلماتیک اصلی در عراق خواهند ماند».