ایالات متحده:  به دلیل نقض حقوق انسانی مردم ایران،  دو قاضی و چند نهاد قضایی حکومت  اسلامی تحریم شد

بدنبال اعدام  نوید افکاری و افزایش فشار به زندانیان سیاسی و دو تابعیتی در ایران واشنگتن تعداد دیگری از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را، از جمله قاضی‌ای که برای نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی حکم اعدام صادر کرد، به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ای در این باره گفت: ایالات متحده قاضی محمود ساداتی، قاضی محمد سلطانی، و همچنین شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، و زندان‌های عادل‌آباد، وکیل‌آباد و ارومیه را تحت تحریم قرار داده است.

او تاکبد کرد که رژیم ایران باید به حقوق انسانی مردم ایران احترام بگذارد گفت: رژیم اسلامی به رغم تکالیف و تعهداتش همچنان به دگرگون سازی نظام قضایی کشور برای دامن زدن به ارعاب و سرکوب مردم ایران ادامه می‌دهد.

پمپئو افزود: ایالات متحده متعهد است مقاماتی را که آزادی و عدالت را از مردم ایران سلب می‌کنند پاسخگو نماید و امروز اقدامات جدیدی را در راستای حمایت از مردم ایران بر می‌داریم و آن افراد را تحت تحریم قرار می‌دهیم.

در همین رابطه  وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه ای جزئیات مربوط به افراد و نهادهای جدید تحریم شده ایرانی را منتشر کرد و گفت، محمود ساداتی قاضی دادگاه انقلاب شیراز و محمد سلطانی قاضی دادگاه انقلاب مشهد مشمول تحریم‌های ثانویه نیز هستند.

در این بیانیه، امده است که زندان‌ عادل‌آباد در شیراز، شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، زندان ارومیه در آذربایجان غربی، و زندان وکیل آباد در شهر مشهد، اسامی نهادهایی هستند که امروز در فهرست تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا قرار گرفتند.

الیوت آبرامز نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران نیز روز گذشته (پنجشنبه) گفته بود که  «این به اصطلاح دادگاه‌های انقلاب، طبق استانداردهای  ایالات متحده اصلا دادگاه محسوب نمی‌شوند.  آنها فقط ابزاری هستند تا رژیم ایران بتواند قدرت خود را حفظ کند و آزادی‌خواهان را به زندان بیاندازد یا حتی اعدام کند.»

او افزوده بود: احکام این دادگاه‌ها «مطابق دستور آیت‌الله‌ها صادر می‌شود و آنها عدالت را به سخره گرفته‌اند».