ایالات متحده به سامانه ضد موشکی اسرائیل از نوع گنبد آهنین مجهز می شود که یک دستاورد تکنولوژی است

سامانه ضد موشکی گنبد آهنین که ارتش آمریکا دو فروند آن را از اسرائیل خریداری میکند

یک موفقیت بزرگ برای صنایع دفاعی اسرائیل، انتشار این خبر است که ارتش ایالات متحده به طور نهایی تصمیم گرفت دو فروند از سامانه ضد هوایی اسرائیل موسوم به گنبد آهنین را خریداری کند. ارتش آمریکا در هفته های اخیر می کوشد از طریق استقرار سیستم های ضد موشکی در نقاط حساس جهان، برنامه های موشکی دشمنان خود را خنثی کند.

سامانه “گنبد آهنین” در اسرائیل که به طور کامل توسط مهندسین و دانشمندان این کشور طراحی و تولید شده است،  تا کنون موفقیت چشمگیری داشته و توانسته است بخش اعظم موشک های کوتاه برد را که از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده بود و ممکن بود در نواحی مسکونی به زمین نشیند، شکار و خنثی کرده است.

آگاهان می گویند که اگر ارتش آمریکا از عملکرد این سامانه رضایت کامل داشته باشد، در آینده تعداد بیشتری از آن را سفارش خواهد داد. به گفته آنان، خرید دو سامانه، تنها گام نخست می باشد و به زودی خریداری بیشتری انجام خواهد گرفت.

به گفته کارشناسان نظامی، نگرانی ایالات متحده، عمدتا نسبت به برنامه های موشکی جدیدی است که روسیه به طراحی و تولید آن ها پرداخته است. همزمان، ارتش آمریکا می خواهد در برابر برنامه های موشکی رژیم ایران، که بودجه های کلانی را برای تولید و بهینه سازی آن اختصاص داده، امکانات کافی برای خنثی کردن آن داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو خرید سامانه گنبد آهنین توسط ارتش آمریکا را یک دستاورد بزرگ صنعتی و تکنولوژی برای اسرائیل دانست. در اورشلیم فاش شد که ایالات متحده حدود دو سال پیش یک سامانه گنبد آهنین را در خاک خود مورد آزمایش قرار داده و از عملکرد آن ابراز خرسندی کامل کرده بود.

شماری از کشورهای خارجی هر سال بیش از یک میلیارد دلار جنگ افزارهای دفاعی از اسرائیل خریداری می کنند. درآمد این معاملات به اسرائیل امکان می دهد بودجه های بزرگتری را برای بهینه سازی امکانات دفاعی خود هزینه کند.

با آن که سامانه گنبد آهنین مخصوص شکار کردن موشک های کوتاه برد و راکت هایی طراحی شده که از غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک می شود و جنبه ابتدایی دارد، این سامانه ده روز پیش توانست یک موشک زمین به زمین ساخت ایران را که از سوریه به سوی خاک اسرائیل شلیک شده بود، در هوا شکار کرده و آن را منهدم سازد.

مقامات آمریکایی در ضمن می گویند که ضد موشک اسرائیلی به نام گنبد آهنین، از همه سیستم های پیشنهادی دیگر ارزانتر است.