ایالات متحده تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه مقامات ارشد رژیم سوریه، همدست رژیم ایران را بیشتر کرد

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا  با انتشار بیانیه ای در این باره گفت: ایالات متحده رئیس بانک مرکزی و ۱۶ شخص و شرکت سوری را به فهرست سیاه تحریم‌های خود افزود.

استیو منوچین در این بیانیه گفت: «کسانی که به رژیم سفاک اسد وابسته هستند و عاملان فساد و نقض حقوق بشر تلقی می‌شوند در این فهرست قرار دارند».

او افزود:  این پاسخی است به تمامی کسانی که در نقض حقوق بشر و فساد، شریک رژیم سفاک سوریه هستند.این گامی است علیه رژیم اسد که برای عادی سازی امور پس از جنایات سال‌های گذشته تلاش می‌کند.

در این بیانیه آمده است که تحریم‌‌ها افراد و شرکت‌‌های نزدیک به خانواده بشار اسد را در بر می‌گیرد. اموال و دارایی‌های آنها در آمریکا بلوکه خواهد شد و هرگونه معامله با آنها مجازات در پی دارد.

در این فهرست، خدر طاهر بن‌علی، بازرگان و حاسیم کرفول، مدیرکل بانک مرکزی سوریه، و حسام لوقا، رئیس سازمان اطلاعات این کشور و شماری از دفاتر و شرکت‌های مرتبط و همچنین  یک شرکت امنیتی که مناسبات تنگاتنگی با حکومت ایران دارد، دیده می شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز در توییتری  نوشت که تحریم وابستگان رژیم سوریه تا زمان دست کشیدن اسد و عواملش از خشونت علیه مردم ادامه خواهد داشت.

او افزود:    «ما امروز ۱۷ مهره شاخص نظامی، دولتی و تجاری رژیم اسد تحریم کردیم. اقدامات آنها به بهای قربانی شدن مردم سوریه و تشدید رنج آنها تمام شده است. تنها راه پیش‌رو، قطعنامه ۲۲۵۴ است».

یادآور می شود:  قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، رژیم بشار اسد را به توقف حمله به غیرنظامیان، مذاکره با گروه‌های مخالف و انتقال قدرت با انتخابات تحت نظارت سازمان ملل ملزم کرده است.

در ادامه این خبر امده است که رامی‌ مخلوف مالک اصلی شرکت سیریاتل، بزرگترین شرکت تلفن همراه سوریه و از ثروتمند‌ترین نزدیکان اسد، مدتی است مغضوب شده و به امارات متحده گریخته است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که سه نفر دیگر نیز به دلیل مشارکت در حملات هوایی مرگبار سه سال قبل در استان ادلب مشمول تحریم‌ها شده‌اند.

این برای چندمین بار است که واشنگتن دامنه تحریم علیه هیات حاکمه سوریه را بیشتر می‌کند.

رژیم سوریه علاوه بر این فشارها،  از یک بحران شدید اقتصادی رنج می‌برد؛ بحرانی که طی تحریم‌های ایالات متحده بیشتر شده‌ است.