ایالات متحده : حزب‌الله لبنان مواد انفجاری برای انجام عملیات تروریستی در کشورهای اروپایی ذخیره کرده است

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده،  حزب‌الله لبنان را متهم کرد که میزان قابل توجهی مواد شیمیایی را در شماری کشور اروپایی با هدف ساخت مواد منفجره انبار کرده است.

این مقام ارشد امریکایی از کشورهای اروپایی خواست که فعالیت‌های این گروه را در خاکشان ممنوع کنند.

ناتان سیلز، هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد:  نیروهای حزب الله در سال‌های اخیر میزان قابل توجهی نیترات آمونیوم را از بلژیک به فرانسه، یونان، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس منتقل کرده‌اند و مظنون هستند که همچنان به ذخیره این مواد در سراسر قاره سبز ادامه می‌دهند.

نیترات آمونیوم یک ترکیب شیمیایی است که معمولا به عنوان کود استفاده می‌شود اما از آن می‌توان برای ساخت مواد منفجره نیز استفاده کرد.اما در عین حال انبار کردن این مواد نیز بسیار خطرناک است

انفجار بزرگ ماه گذشته در بیروت، پایتخت لبنان که بیش از ۲۰۰ کشته و حدود ۷ هزار زخمی برجای گذاشت به دلیل انبار این ماده در بندر شهر روی داد.

ناتان سیلز در ادامه گفت که حزب الله لبنان از سال ۲۰۱۲ میلادی نیترات آمونیوم را در جعبه‌های کمک‌های اولیه به سراسر اروپا منتقل کرده است.

او افزود که علت ذخیره این مواد در خاک اروپا روشن است: «حزب الله این مواد را به اروپا منتقل کرده تا هر زمان اربابانش در تهران لازم دانستند، بتواند حملات تروریستی بزرگی را انجام دهد.»

سیلز در ادامه صحبت‌هایش که در جریان یک نشست آنلاین به میزبانی کمیته یهودیان آمریکا ایراد شد، از دولت‌های اروپایی خواست تا فعالیت‌های این گره شبه نظامی تحت حمایت ایران را در کشورهایشان ممنوع کنند.

د رحالی که ایالات متحده آمریکا که از سال ۱۹۹۷ میلادی حزب الله لبنان را یک سازمان تروریستی خارجی می‌داند، برخی کشورها مانند فرانسه ،  میان شاخه نظامی این گروه و شاخه سیاسی آن تمایز قائل هستند.

در همین رابطه اتحادیه اروپا نیز تنها شاخه نظامی این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده، نه شاخه سیاسی آن را که در سال‌های اخیر در تشکیل دولت لبنان مشارکت داشته است.

برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و بریتانیا نیز این گروه را به‌طور کامل غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

سیلز به دیگر کشورهای قاره سبز هشدار داد که بدون ممنوعیت کامل فعالیت‌های این گروه، حزب الله می‌تواند همچنان پول جمع کند و به کمک آن نیروهای بیشتری را برای انجام عملیات تروریستی خود به استخدام درآورد.

ایالات متحده نیز روز گذشته (پنجشنبه)  تحریم های تازه ای را علیه ایران و لبنان به مورد اجرا گذاشت که مشمول شمار زیادی از افراد در تهران شده است.

در همین رابطه ایالات متحده دو نهاد و ۴۵ فرد مرتبط با وزارت حکومت اسلامی را به اتهام دست داشتن در تهدید مخالفان در داخل و خارج ایران در فهرست تحریم‌های ثانویه خود قرار داد.

این تحریم‌های تازه همچنین در مورد دو شرکت مرتبط با حزب الله و مسئولان شورای اجرایی این حزب اعمال گردید.

در بیانیه خزانه داری ایالات متحده در این باره امده است که تحریم ها علیه ۴۷ شخصیت حقیقی و حقوقی ایران اعمال شده که در شبکه تهدید های سایبری نقش دارند.

در این بیانیه خاطر نشان شده که این جهات، ۱۵ کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا و افزون بر صدها شخصیت حقیقی و حقوقی در ۳۰ کشور دیگر را از طریق آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی، هدف اقدامات خود قرار دادند

در ادامه این  بیانیه آمده است:  « حزب الله به همراه مسئولان لبنانی از جمله یوسف فانوس وزیر پیشین امور عمومی و حمل و نقل در واگذاری قراردادهای دولتی به ارزش میلیون ها دلار به دو شرکت توطئه کرده اند که امروز هدف تحریم ها قرار گرفته و زیر نظر شورای اجرایی حزب الله قرار دارند».

در ادامه بیانیه تاکید شده شورای حزب الله مبلغی را به عنوان سود از این شرکت ها به دست می آورد.

به موجب این تحریم ها، تمامی دارایی های علی حسن خلیل وزیر پیشین دارایی و یوسف فنیانوس وزیر پیشین حمل و نقل بلوکه شده و مجازات‌های جنایی نیز در مورد هر شخصی اعمال خواهد شد که تراکنش های مالی با این دو نفر داشته باشند.

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پیشتر هشدار داده است که «آمریکا از مردم لبنان در مطالبات اصلاح طلبانه آنها حمایت کرده و از تمامی راه‌های موجود برای هدف قرار دادن تمامی جهاتی استفاده خواهد کرد که اقدام به سرکوب و سوء استفاده از مردم لبنان کنند».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در این رابطه تاکید کرد که واشنگتن مسئولان لبنانی را که از وظایف خود در قبال مردم لبنان تخطی کرده اند، مورد بازخواست قرار خواهد داد.

او افزود که همه کسانی که با حزب الله تعامل داشته اند، در فساد شریک بوده و روند تامین بودجه «تروریسم» را تسهیل کرده اند.