ایالات متحده : حکومت ایران برنامه های اتمی خود را به وسیله ای برای اخاذی از جهانیان تبدیل کرده است

مایک پمپئو،  وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای در واکنش به تهدیدات  یک نماینده مجلس حکومت  درباره اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در صورت عدم رفع تحریم‌ها، گفته است که چنین سیاستی، موضع ایران را تقویت نخواهد کرد.

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس روز گذشته(شنبه) گفته بود: «اگر تا سوم اسفند ماه، آمریکا تحریم های مالی، بانکی و نفت را حذف نکند؛ قطعا بازرسان آژانس را از کشور اخراج و حتما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهیم کرد.»

پمپئو در این بیانیه  افزوده است که  بار دیگر حکومت ایران از برنامه هسته‌ای خود برای اخاذی جامعه جهانی و تهدید امنیت منطقه استفاده می‌کند.

او در ادامه گفته است:  این تهدید ایران حتی فراتر از نقض توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است. ایران طبق معاهده حقوقی و متعاقب توافق ان‌پی‌تی، متعهد شده است که به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی دهد. نقض این تعهدات فراتر اقدامات قبلی انجام شده ایران در مغایرت با تعهدات هسته‌ای برجام است.

بر پایه پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای معروف به “ان‌پی‌تی” که رژیم  ایران در توافق هسته‌ای اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، بازرسان آژانس بین المللی انرژی مجاز خواهند بود هر زمان که لازم می‌دانند تأسیسات هسته‌ای ایران را سرزده بازرسی کنند.

مایک پومپئو گفته است، نه تنها ایالات متحده، بلکه همه کشورها به پایبندی ایران به تعهداتش اهمیت زیادی می‌دهند. سیاست قبول مخاطره هسته‌ای٬ موضع ایران را تقویت نمی کند، بلکه منجر به انزوا و فشار بیشتر می‌شود.

او افزوده است: «حامی اصلی تروریسم در جهان نباید در هیچ سطحی غنی سازی اورانیوم داشته باشد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دی‌ماه سال جاری آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران را تایید کرد.

تهران یک‌سال بعد، در واکنش به اقدام آمریکا، به صورت تدریجی از تعهدات خود در برجام عدول کرد و مجلس حکومت هم  ۱۲ آذر امسال با تصویب طرح “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها”»، راه را برای فشار بیشتر بر غرب و نقض تعهدات باقیمانده ایران باز کرد.