ایالات متحده در اقدام بی سابقه، سالروز قتل ستار بهشتی را روز دوستی ملت آمریکا با مردم ایران تعیین کرد

ایالات متحده به نامه یک مادرداغدار ایرانی پاسخ دادو به احترام کشته شدن تنها فرزندش توسط حکومت ایران روز یکم شهریورماه را روز دوستی میان مردم ایران و آمریکا نامید.

مادر ستار بهشتی وبلاگ نویسی که حین بازداشت بر اثر شکنجه توسط حکومت ایران کشته شد، از ایالات متحده خواست  تا روز اول شهریور، روز تولد پسرش  به عنوان روز “دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا” نامگذاری شود . برایان هوک، گفت:  امروز ما به یاد ستار بهشتی، دوستی میان مردم ایران و آمریکا را به رسمیت می‌شناسیم.

در پی ارسال نامه  گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، به پرزیدنت  ترامپ ، که نوشته بود از شما خواهش می‌کنم روز اول شهریور را که روز تولد پسرم ستار است، روز دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا اسم‌گذاری کنید.برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، در پیامی ویدیویی همزمان با روز تولد ستار بهشتی، گفت: “ستار بهشتی” به یک نماد آزادی بیان تبدیل شده است و امروز ما ستار بهشتی را به یاد می‌آوریم و دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا را به رسمیت می‌شناسیم.

ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس اهل رباط کریم بود، وبلاگ نویسی که ۷سال پیش از سوی پلیس فتای نیروی انتظامی بازداشت و در مدت بازجویی به شدت شکنجه و سه روز بعد مشخص شد که بر اثر شکنجه، کشته شده است.

گوهر عشقی پس از  کشته شدن تنها پسرش که نان آور خانواده بود به یکی از نمادهای کنشگری در ایران تبدیل شده است.

مادر ستار بهشتی در نامه خود نوشت: «این نامه را مادری برای شما می‌نویسد که تنها نان‌آور خانه‌اش، از سوی ماموران خامنه‌ای کشته شده. این مادر که هفت سال است لباس سیاه عزای پسرش را بر تن دارد، دست دوستی به سمت شما دراز می‌کند تا شما سلامش را به مردم آمریکا برسانید و به آنان بگویید: گوهر عشقی، همه مردم جهان را دوست خود می‌داند و “مرگ” را تنها و تنها برای جمهوری اسلامی می‌خواهد! پیشنهادی دارم برای دوستی. این را از من بپذیرید».

گوهر عشقی گفت: «من خون فرزندم ستار را در کف دست می‌گیرم و آن را  پیش پای دوستی مردم ایران و مردم آمریکا دفن می‌کنم».

مادر ستار بهشتی  افزود: «از شما خواهش می‌کنم روز اول شهریور را که روز تولد پسرم ستار  است، روز دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا اسم‌گذاری کنید. دوست دارم با این دلخوشی از دنیا بروم. چه اسم خوبی؛ روز اول شهریور، روز تولد ستار بهشتی، روز دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا».

هوک گفت: «هفت سال پیش، یک مافیای مذهبی فاسد به نام رژیم ایران، ستار را بازداشت و شکنجه کرد و به قتل رساند، چون او عقاید سیاسی‌اش را در فضای مجازی ابراز کرده بود. خانواده‌اش در از دست دادن او به سوگ نشستند، اما این رژیم از آزار و اذیت آن‌ها دست نکشید».

وی افزود: «هم‌زمان با تولد ستار، هم‌چنین زمان آن است که اصل ۲۳ قانون اساسی ایران را مرور کنیم که بازجویی از افراد را به دلیل عقایدشان منع می‌کند و اصل ۲۴ آزادی بیان را تضمین می‌کند. رژیم ایران، قانون اساسی ایران را به طنزی تلخ تبدیل کرده است».

برایان هوک گفت :  « ما صدای همه ایرانیانی که با سرکوب رژیم مبارزه می‌کنند را می‌شنویم، ما از مبارزه شما برای دستیابی به حقوق اولیه حمایت می‌کنیم و ما به همه کشورها یادآوری می‌کنیم که بزرگترین قربانیان رژیم ایران، مردم ایران هستند».

وی افزود:  «امروز ما ستار بهشتی را به یاد می‌آوریم و دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا را به رسمیت می‌شناسیم. من آینده بهتری را برای مردم ایران آرزومندم، و آن آینده‌ای است که دوستی میان دو ملت بزرگ می‌تواند رشد کند».

یک دیدگاه

Comments are closed.