ایالات متحده در واکنش به رد پیشنهاد مذاکره با ایران گفت: جواب تهران ناامید کننده بود

پس از آنکه سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران اعلام کرد که ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیر رسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام مناسب نمی داند.سخنگوی کاخ سفید آن را ناامید کننده توصیف کرد اما در عین حال ، از آمادگی آمریکا برای بازگشت متقابل به برجام خبر داد.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفته است  که آمریکا همچنان آماده مشارکت مجدد در مذاکراتی است که منجر به بازگشت متقابل به اجرای تعهدات توافق هسته‌ای موسوم به برجام شود.

وی در ادامه افزوده است : «ما در مورد بهترین راه پیش رو با شرکای ۱+۵ خود مشورت خواهیم کرد».

دولت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر حکومت ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

پیشتر نیز ند پرایس ، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید با اینکه چالش هسته‌ای ایران برای آمریکا جنبه فوری دارد اما پیشنهاد تاکتیکی ایالات متحده به تهران “عمل در مقابل‌ عمل” است.

وی در ادامه افزود:  با اینکه چالش هسته‌ای ایران برای آمریکا جنبه فوری دارد اما پیشنهاد تاکتیکی ایالات متحده به تهران عمل در مقابل‌ عمل است.

وی  گفته بود که صبر ایالات متحده در مورد بازگشت رژیم  ایران به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نامحدود نیست.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.