ایالات متحده در کره ماه نیروگاه هسته‌ای می‌سازد 

سازمان فضایی آمریکا ناسا و وزارت انرژی این کشور اعلام کرد:  طرح ساخت یک نیروگاه‌ هسته‌ای در سطح کره ماه را به مناقصه گذاشته‌اند،  این نیروگاه هسته‌ای قرار است انرژی مورد نیاز برنامه‌های اکتشافی بلند مدت در سطح کره ماه و همچنین مریخ را تامین کند.

آنتونی کالومینو، مدیر فناوری هسته‌ای ناسا در واحد ماموریت‌های فضایی این سازمان در این باره گفته است : «هدف آن است که یک نیروگاه ۱۰ کیلوواتی تا سال ۲۰۲۶ آماده پرتاب شود و در اواخر دهه بیست میلادی کار خود را روی سطح ماه شروع کند».

کالومینو،افزود: این سامانه به طور کامل روی زمین ساخته و مونتاژ خواهد شد و یک فضاپیما آن را به مدار دور ماه منتقل می‌کند. در این هنگام یک فضاپیمای دیگر آن را بر روی سطح ماه فرود خواهد آورد و پس از فرود موفق، بدون نیاز به مونتاژ یا ساخت اضافی، این نیروگاه کوچک آماده بهره‌برداری خواهد بود.

مقامات ناسا  در این باره گفته اند که چهار واحد نیروگاهی که هر کدام ۱۰ کیلووات را تامین می‌کنند می‌توانند قدرت کافی برای احداث یک ایستگاه در ماه یا مریخ را فراهم آورند.

در همین رابطه، استیو جانسون ، مدیر بخش انرژی هسته‌ای فضایی و فناوری‌های ایزوتوپی در آزمایشگاه ملی آیداهو، گفته است : «یک نوع سوخت هسته‌ای با درصد کم غنی‌سازی انرژی هسته نیروگاه را تامین می‌کند. در فرآیند داخلی گرما به انرژی الکتریکی بدل می‌شود و می‌تواند انرژی مورد نیاز ایستگاه‌های فضایی را فراهم کند.»

به گفته  مقامات ناسا، در پی اعلام شرایط مناقصه تا کنون ۲۲ شرکت کوچک و بزرگ، فعال در زمینه‌های هوافضا، هسته‌ای و تبدیل نیرو برای ساخت تجهیزات و قطعات اعلام آمادگی کرده‌اند.

از آن‌جا که این پروژه از بخش‌های متعدد و پیچیده نظیر ساخت قطعات تا تعریف پروژه‌های مرتبط تشکیل شده است، ناسا فازهای مختلفی برای آن تعریف کرده و خود مسئولیت یکپارچه‌سازی مجموعه‌های زیربخش را برعهده گرفته است.

سازمان فضایی آمریکا نیز بیشتر جزئیات یک برنامه ۲۸ میلیارد دلاری را منتشر کرده بود که طراحی شده است تا فضانوردان را تا سال ۲۰۲۴ بعد از نزدیک به نیم قرن بار دیگر به کره ماه ببرد.

امری که ناسا آن را مقدمه حضور بلندمدت و تجاری انسان در فضا می‌داند.