ایالات متحده دوباره هشدار داد که کاربرد سلاح شیمیایی علیه مردم ادلب در سوریه، واکنش های کوبنده به دنبال خواهد آورد

ایالات متحده دوباره هشدار داد که کاربرد سلاح شیمیایی علیه مردم ادلب در سوریه، واکنش های کوبنده به دنبال خواهد آورد

بدنبال انتشار گزارش هایی دایر بر این که ارتش بشار اسد در سوریه قصد دارد دوباره علیه مردم شهر ادلب به سلاح شیمیایی روی آورد و موجب مرگ هزاران نفر از افراد بی دفاع گردد، ایالات متحده هشدار داد که چنین جنایتی با واکنش شدید آن کشور روبرو خواهد شد. ولی روسیه ادعا می کند که خود نیروهای وابسته به داعش هستند که قصد کاربرد سلاح شیمیایی را دارند تا بتوانند دولت قانونی و مشروع دمشق را در مظان اتهام و نکوهش بین المللی قرار دهند. روسیه ادعا میکند که داعش و مخالفان رژی بشار اسد بر انبارهای سلاح های شیمیایی مسلط شده و قصد استفاده از آن را دارند.

آشنایان امور، این ادعای روسیه را نوعی جنگ روانی علیه ایالات متحده و تلاشی برای حمایت از دولت بشار اسد می دانند.

با آن که بارها ادعا شده که داعش در سوریه کاملا سرکوب گردیده و خیزش مردمی در آن کشور فروکش کرده است، هنوز نیروهای افراط گرای اسلامی و همچنین گروه های اپوزیسیون سوریه، بر ابستادگی خود در ادلب و حوالی آن ادامه می دهند.

اکنون چند سال است که حکومت دمشق به کاربرد سلاح های شیمیایی علیه مردم آن کشور متهم می شود و هربار آن را قویا تکذیب کرده و کاربرد سلاح های شیمیایی را به دشمنان خود نسبت داده است. ولی همه یافته های نهادهای حقوق بشری حکایت از آن دارد که خود ارتش سوریه بوده که علیه هموطنان خود مرتکب چنین جنایات هولناکی شده است.

سپاه قدس حکومت اسلامی ایران و همچنین نیروی هوایی ارتش روسیه، در کشتار مردم سوریه و دفاع از کاربرد سلاح شیمیایی توسط دولت اسد، نقش چشمگیری دارند.